70 bin ton yassı malzeme işleme kapasitesine sahibiz

14 Eylül 2017 Perşembe 13:57
70 bin ton yassı malzeme işleme kapasitesine sahibiz
Anadolu Boru Genel Müdürü Ersin Karacabey ile gerçekleştirdiğimiz portajımızı sizlerle paylaşıyoruz.

“Metal eşya sektörüne yönelik yeni ürün çalışmalarımızı sürdürüyoruz”

Sorularımıza geçmeden önce firmanızın kısa tarihçesi, organizasyon yapısı ve faaliyet alanları hakkında bizleri bilgilendirir misiniz?

1998 yılında kurulan Anadolu Boru, dikişli çelik boru ve profil üretimi alanında faaliyet göstermektedir. Anadolu Boru, özellikle soğuk haddelenmiş sacdan hassas uygulamalara yönelik boru profil üretimine odaklanarak; mobilya, ev gereçleri ve metal eşya gibi farklı imalat sektörlerine hizmet etmektedir. Çelik boru üretimini, levha sac ve dilinmiş sac üretimi gibi çelik servis merkezi faaliyetleriyle de destekleyen Anadolu Boru, yıllık 70 bin ton yassı malzeme işleme kapasitesine sahiptir.

Anadolu Boru bünyesinde yer alan şirketlerden bahseder misiniz? Anadolu Boru grup şirketlerinden Anatel Metal ve Zeb Metal ne tür hizmetler veriyor?

Anadolu Boru Grubu bünyesinde Anatel Metal ve Zeb Metal olmak üzere iki grup şirketimiz yer almaktadır. Anatel Metal şirketimiz; çelik tel, özellikle mobilya sanayine yönelik cıvata, saplama, vida gibi çelik bağlantı elemanları ve özel uygulamalara yönelik yüksek mukavemetli boru üretimi alanlarında faaliyet göstermekte olup, firmamız boru üretim faaliyetlerini hat üstünde delme, özel ölçü kesme ve elektrostatik boyama gibi ilave proseslerle destekleyerek boru ürün grubunu müşterilerimize yarı işlenmiş olarak da tedarik edebilmektedir. Diğer grup firmamız Zeb Metal’de ise hem Anadolu Boru firmamıza ek kapasite olarak boru profil üretimi hem de 2017 yılı içerisinde devreye aldığımız yatırımımızla yatak ve mobilya üretim sanayine yönelik çelik telden torba yay üretimi gerçekleştirilmektedir.

Ağırlıklı olarak hangi sektörlere hizmet veriyorsunuz? Mümkünse referanslarınızdan bahseder misiniz?

Anadolu Boru ve grup şirketleri olarak ağırlıklı olarak; mobilya, ev gereçleri, metal eşya ve elektrikli ev aletleri sektörlerine hizmet vermekteyiz. Bu alanlarda faaliyet gösteren ülkemizin birçok önemli markasının tedarik zincirlerinde önemli bir yere sahip olmaktan dolayı mutluluk duymaktayız.

Anadolu Boru’nun stoklama ve depolama ağı hakkında bilgi verir misiniz?

Anadolu Boru, uzmanlaşmış olduğu soğuk haddelenmiş sacdan dikişli boru üretimi alanında hitap etmekte olduğu sektörler tarafından talep edilmekte olan geniş ürün çeşitliliğini, hem merkez fabrika hem de Zeb Metal tesislerinde stoklama imkânına sahiptir. Hazır stok ürün yelpazesini esnek üretim kabiliyetiyle de destekleyerek firmamız müşterilerine hızlı çözüm üretebilmektedir.

Sektöre sunmuş olduğunuz en yeni ürünler ve özellikleri nelerdir?

Hitap etmekte olduğumuz sektörlerden biri olan metal eşya sektörüne yönelik müşterilerimize ürünlerinin fonksiyonlarından ödün vermeden maliyet avantajı sağlatabilecek yeni bir ürün grubu üzerine çalışmalarımız devam etmektedir. Bu alanda geliştirmekte olduğumuz ürün grubumuzu 2017 yılı üçüncü çeyrek içerisinde müşterilerimizin beğenisine sunmayı hedefliyoruz.

Doğrudan ya da dolaylı olarak ihracat yaptığınız ülkeler hangileri?

Anadolu Boru ve grup şirketleri olarak; AB ülkeleri, İngiltere, Türki Cumhuriyetler ve Ortadoğu ülkelerine firmalarımız bünyesinde ürettiğimiz farklı ürün kalemlerimizden ihracat yapmaktayız.

Firma olarak iş sağlığı ve güvenliği hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Firma olarak işçi sağlığı ve güvenliği ile ilgili risklerin kurumlar tarafından taşınmakta olan birinci öncelikli risk grubu olduğuna inanmaktayız. Özellikle ilgili resmi kurumlarımızın da farkındalık geliştirme yönüyle son yıllarda hız verdiği çalışmalarla işçi sağlığı ve iş güvenliği konusu, ana metal sanayi yöneticilerinin gündeminde her zaman için üst sıralarda yer almaktadır.

Kaliteli üretim yapabilmek için kaliteli hammadde kullanımı büyük önem taşıyor. Anadolu Boru olarak bu konudaki düşünceleriniz neler?

Anadolu Boru olarak yaklaşık 20 yıllık üretim geçmişimizde edindiğimiz tecrübelerle hammadde seçimlerimizi müşterilerimizin proses gereksinimlerini en optimum düzeyde karşılayacak şekilde yönlendirmekteyiz. Müşteri grubumuzda özellikle çelik boru ürünlerimiz; büküm, genişletme, sıvama, çekme, yüzey kaplama gibi birçok farklı prosese tabi tutulmaktadır. Ürünlerin bu proseslerde başarı göstermesi için doğru hammadde seçimi önem arz etmektedir.

Geçtiğimiz günlerde ABD çelik ithalatına yasak getirdi. Daha sonra Türkiye bunun üzerine harekete geçti ve sektörün önde gelen isimlerinden pek çok açıklama geldi. Sizce ABD’nin yapmış olduğu bu yasak ne denli etkili olacak? Bu durum sektörü ve piyasaları nasıl etkileyecek?

Söz konusu gündem henüz nihai karara bağlanmamış olmakla beraber; Çelik İhracatçıları Birliği’nin Temmuz ayı içerisinde açıklamış olduğu 2017 yılı ilk 6 aya ait çelik mamul ihracat verileri dikkate alındığında, ilgili dönemde ülke olarak yaklaşık 9.7 milyon tonluk ihracatımızın 1.4 milyon tonluk kısmını Kuzey Amerika ülkelerine yapılan ihracatların oluşturduğu görülmektedir. Bu tablo, ABD tarafından yürütülmekte olan söz konusu görüşmelerin kesinlik kazanması durumunda ülkemiz çelik sektörünü olumsuz etkileyeceğini göstermektedir.

Bu haber toplam 6126 defa okunmuştur
dergi isteği
katalog tasarlıyoruz
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler