Lazer tarama cihazları Türkiye’de Faro ile anılıyor

15 Eylül 2017 Cuma 09:54
Lazer tarama cihazları Türkiye’de Faro ile anılıyor
35 yıllık tecrübesiyle dünya üzerinde 3 merkezden yönetilen Faro; 10’larca şubesi, 1500’e yakını çalışanı ve 30.000’den fazla cihazıyla hizmet veriyor. Türkiye’de her geçen gün sektördeki konumunu büyüterek yeni proje ve yatırımlara imza atan firma, hem ekonomik hem de ihtiyaca yönelik çözümler sunuyor.

Faro Satış Müdürü Hasan Bal ile gerçekleştirdiğimiz röportajımızı sizlerle paylaşıyoruz.

Firmanızın kuruluşu ve bugünlere gelişi hakkında bizleri bilgilendirir misiniz?

Faro, 1982 yılında Simon Raab ve Gregory Fraser tarafından Amerika’nın Florida kentinde kuruldu. Firmamız zaman içerisinde çeşitli inovasyonlarla birlikte taşınabilir lazer sistemleri, 3B Belgeleme ve Metroloji departmanlarıyla; otomotiv, savunma sanayi, havacılık, inşaat ve mimarlık gibi pek çok sektöre hizmet veriyor. Bugün Faro, dünya üzerinde 3 merkezi ve 10’larca şubesi, 1500’e yakını çalışanı ve 30.000’den fazla cihazıyla sürekli inovasyonu kendisine prensip edinmiş bir firmadır.

Firmalar ürün ve hizmet alımında neden sizleri tercih etmeli? Sunmuş olduğunuz ayrıcalıklar neler?

Taşınabilir lazer sistemlerimizin hassasiyeti, pratikliği ve teknolojisiyle en hafif lazer tarayıcı olması sayesinde müşterilerimizin; modelleme, ölçüm, kalite kontrol ve ilgili sorunlarına çözüm olan bir firmayız. Cihazlarımızın kullanıcı dostu olmasıyla birlikte müşteri memnuniyetini önemseyen ve sürekli teknoloji geliştiren bir kadromuz mevcut. 3B Belgeleme cihazlarımızda 1 saniyede 1 milyon nokta alımına müsait bir teknoloji mevcuttur. Firmamız, ağırlıkları itibariyle 4.2 kg ve 5.2 kg olarak en hafif lazer tarayıcı cihazlarını üretmektedir. Lazer kalitemiz Class 1 olmasıyla birlikte insan sağlığına zararı da yoktur. Focus modellerimizin hassasiyeti de 1,00 mm, 2,00 mm ve 3,00 mm olarak değişmektedir. Yeni S ve M modellerimiz 8 mp HDR kameraya sahiptir ve panoramik olarak 165 megapiksellik fotoğraf sunmaktadır. Cihazlarımızın ölçüm yarıçapları da 30 metre ile 350 metre arasında değişmektedir. Ve yine yeni modellerimizde toza ve neme karşı dayanıklılık sertifikası olan IP54 mevcuttur. Donanımlarında bulunan wifi sayesinde cihazlarımıza tablet, cep telefonu veya bilgisayarlarınızdan bağlanarak ölçüm işlerinizi kontrol edebilir ve cihazın tarama verilerine erişebilirsiniz.

Fabrikanız, üretim hatlarınız ve yıllık üretim rakamlarınız hakkında bizleri bilgilendirir misiniz?

Faro, Amerikan firması olmasının yanında dünya üzerinde 3 merkezden yönetilmektedir. Faro Türkiye olarak bizler Almanya’nın Stuttgart şehrinde bulunan genel merkezimize bağlı olarak çalışmaktayız. Üretim tesislerimiz Avrupa’ya hizmet vermekte ve lokasyon olarak da Almanya ve İsviçre’de bulunmaktadır. Bununla birlikte Amerika, Florida ve Singapur’da merkezlerimiz ve fabrikalarımız bulunmaktadır.

Son yıllarda teknolojide büyük yenilikler görüyoruz. Firmalar artık daha az maliyetli üretim sistemlerine yöneliyorlar. Bu noktada firma olarak ne gibi çözümler üretiyorsunuz?

Teknolojideki büyük yenilikleri üreten firmalardan biri olarak gelişimin her alanında var olmak bizleri mutlu etmektedir. Faro bir teknoloji firmasıdır. İşimiz teknoloji geliştirmek ve bu teknolojiyi hayatımızı daha çok kolaylaştırmak için kullanılabilir hale getirmektir. Özellikle Endüstri 4.0 dediğimiz sanayi devriminde taşınabilir lazer sistemlerinin yanında optik, kızıl ötesi ve kameralı sensörlerimizle; daha hassas çalışmalar yapabilmemiz için daha az hatayla çalışan ve uzun sürmesi beklenen süreçleri kısaltan ve bizlere daha çok zaman bırakan cihazlarımızı üretmekteyiz. Gelişen teknolojiyle ürünlerimizin kalitesi ve kabiliyeti de sürekli olarak artmaktadır. Bu sayede insan kaynaklı hataları da minimize ederek firmaların maliyetlerini düşürmeyi ve yapılan işin kalitesini arttırmaya yardımcı olmaktayız.

Firmanızın sektöründeki konumu, temsilcilikleriniz pazardaki gücü hakkında bizleri bilgilendirir misiniz?

Faro, Türkiye’de iki departman ile temsil edilmektedir. Bunlar Metroloji yani ölçü bilimi ve 3B Belgeleme departmanlarıdır. Firmamız iki sektörde de sektör lideridir. 3B Belgeleme departmanı olarak Türkiye’de her geçen gün sektördeki konumumuzu büyütmeye devam ediyoruz. Ürettiğimiz lazer tarama cihazları artık genel tabiriyle değil markamızın ismi olan Faro ile anılmaya başlamıştır. Bu da Türkiye’de markalaştığımızı gösteriyor. Cihazlarımız, rakiplerimize göre hem ekonomik hem de ihtiyaca yönelik çözümler sunmaktadır. Modellerimizin her biri, yapılacak iş alanına göre özelleşmiştir. En uygun sistemi müşterimizle görüşüp cihazın canlı tanıtımını yaparak beraber belirlemekteyiz. Müşterilerimizi de gereksiz maliyetin altına sokmamak adına yapılacak işi iyi etüt ederek çözüm sunmaktayız.

Ürünleriniz ağırlıklı olarak hangi sektörlerde tercih ediliyor? Ürünlerinizin tercih edildiği projelerden bazılarını bizimle paylaşır mısınız?

3B belgeleme departmanındaki cihaz portföyümüz, yurtdışında yaygın olarak BIM / CIM dediğimiz “Yapı Bilgi Modellemesi” sektöründeki firmalar tarafından tercih etmektedir. Bu işlemde yapılacak olan inşaat, daha önceden bilgisayar ortamında bütün hatları ile modellenir ve bizim cihazlarımız ile bire bir ölçüm yapılarak modelle gerçek nokta bulutu verisi ile kıyaslanır. Ülkemizde BIM ile yapılan yapılara örnek olarak Avrasya Tüneli ve yeni havalimanı inşaatını verebilirim. Cihazlarımız saniyede 1 milyon noktaya kadar veri almaktadır ve birkaç dakika içerisinde taramayı bitirmektedir. Nokta bulutu verisinden yararlanan sektörlerde Türkiye pazarında başı çeken firmalar ise; mimarlık, restorasyon ve harita firmalarıdır. Cihazlarımız özellikle eski eser, rölöve, tarihi eser yenileme gibi amaçlarla mimarlık sektöründe tercih edilmektedir. Enerji tesislerinin modellenmesinde, dekorasyon işlerinde, hali hazır harita çıkartılmasında, alüminyum cephe ölçümlerinde, gemi inşaat ve tamirat sektörlerinde her türlü hacim hesaplarının yapılmasında da yine cihazlarımız aktif olarak kullanılmaktadır. Bazı belediyelerimiz tapu kadastro departmanlarında cihazlarımızı tercih etmektedir. Üniversitelerimizde de yine cihazlarımız vardır ve öğrencilere yeni teknolojileri göstermek ve proje geliştirmek için tercih edilmektedir. Ayrıca oyun sektöründen tutun da, sanal gerçeklik ve CAD modelleme alanlarında cihazlarımız yoğun olarak tercih edilmektedir. Örnek olarak müşterilerimizden birisi Topkapı Sarayı’nın Harem bölümünü nokta bulutu şeklinde bilgisayar ortamına alıp çalışma yapmıştı. Bir başka örnek olarak da Safranbolu evlerini söyleyebilirim. Ayrıca Airbus 777 model uçağı bile lazer tarama cihazımızda tarayarak nokta bulutu şeklinde bilgisayar ortamına aktardık.

Hedef pazardan firma ne kadar pay alıyorsunuz? Rakiplerinize nazaran müşterilerinize farklı olarak neler sunuyorsunuz?

Pazar payında lider konumdayız. Faro, rakiplerine göre çok hafif lazer tarayıcıları üretmektedir. Önceden 30 - 40 kg olan lazer tarama cihazları yeni çıkan sistemlerimizle artık 4 kg’a kadar düşmüştür. Hassasiyetimiz de uygun ortamlarda 1,00 mm ve altına düşmüştür. Bu anlamda çalıştırması ve taşıması çok kolaydır. Türkiye’de de sadece temsilcilikle değil, kendisi de bulunan bir firmadır. Bu da Türkiye pazarına verdiğimiz önemi göstermektedir. Aynı zamanda müşterilerimize 7 / 24 arama destek hizmeti vermekteyiz.

Mevcut yatırımlarınız, ileriye dönük proje ve hedefleriniz ile ilgili bizleri bilgilendirir misiniz?

Faro, Türkiye’de hızla büyüyen bir organizasyon konumundadır. Kendi kulvarımızda da ülkemize yüksek teknolojili ürünlerimizi sunup, daha kaliteli işleri üreticilerimizin üretmesine yardımcı olmaya devam edeceğiz. Kendimizi geliştirmek adına da “Arttırılmış Gerçeklik” ve “Sanal Gerçeklik” üzerine odaklanmış durumdayız. Bununla ilgili olarak yakın zamanda Almanya’da bulunan bir firmayı satın aldık. Dijital çağın getirdiği yenilikleri hem firmamız bünyesinde uyguluyor hem de müşterilerimizin hizmetine sunmaktayız.

Bu haber toplam 1325 defa okunmuştur
dergi isteği
katalog tasarlıyoruz
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler