Demir Çelik Sektöründe Kalitemizle Ön Plana Çıkıyoruz

23 Ekim 2017 Pazartesi 09:09
Demir Çelik Sektöründe Kalitemizle Ön Plana Çıkıyoruz
Termak Makine Genel Müdürü Sibel Bezci ile gerçekleştirdiğimiz röportajımızı sizlerle paylaşıyoruz.

“Demir çelik sektöründeki büyük sanayi kuruluşlarıyla çalışıyoruz”

Öncelikle kısaca kendinizden ve firmanızdan bahseder misiniz?

Termak Ltd. 1992 yılında metal teknisyeni olan eşim İnan Bezci tarafından İzmir 4. Sanayi Sitesi’nde kuruldu. Firmamızda başlangıçta sadece borwerk tezgahı ve torna üretimi bulunuyordu. Zaman içinde gelişerek İzmir / Doğanlar’daki şu anki yerimize taşındık. Hali hazırda fason talaşlı imalat yapmakta olup; 3 adet CNC dik işlem 2 adet CNC torna, borwerk üniversal torna ve freze olarak çalışıyoruz. Üretimlerimiz tezgah kapasitesi olarak İzmir’de bulunan firmalar içerisinde sayılı ölçülerdedir.

Firmanız bünyesinde demir çelik sektörüne yönelik vermiş olduğunuz hizmetleri ve üretimini yapmış olduğunuz ekipmanları bizimle paylaşır mısınız?

Demir çelik sektörüne yönelik olarak tezgah kapasitemiz uygun ve tüm talaşlı imalatları yapmaktayız. Örnek verecek olursak; hadde tesisleri, yataklama ve ezme topları, hadde gövdeleri, soğutma platform gövdeleri, vinç yürüyüş takımları, gövde işleme işlemleri yapmaktayız. Ayrıca makina imalat sektörü, kalıp imalatları, havalandırma sistemleri makinaları, beton tesisleri ve endüstriyel mutfak için fason imalat yapmaktayız.

Ülkemizde hizmet vermiş olduğunuz demir çelik üreticileri ve haddehanelerden referanslarınızı bizlerle paylaşır mısınız?

Özkan Demir Çelik, Ege Demir Çelik, Kocaer vb. firmayı örnek verebiliriz.

Sektörünüzde Ar-Ge büyük önem arz ediyor. Firma olarak yapmış olduğunuz Ar-Ge çalışmaları hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Firmamız fason üretici olduğu için kendi bünyesinde Ar-Ge çalışmaları yapmamaktadır. Fakat çalışmakta olduğumuz firmaların Ar-Ge çalışmalarında prototiplerin imalatının yapılmasında katkı sağlamaktayız.

Üretimini yapmış olduğunuz makine veya aksamın montaj ve montaj sonrası aşamalarında ne tür hizmetler sunuyorsunuz?

Firmamızdan istenen makinanın üretimini yapmış olduktan sonra makina ve ekipmanların yedek parça imalatında ve bakım onarımında talaşlı imalat konusunda destek olmaktayız.

Ülkemizdeki demir çelik üreticileri ve haddehaneler daha çok yerli tedarikçileri mi tercih ediyorlar yoksa yurtdışındaki şirketlere mi yöneliyorlar?

Ülkemizdeki demir çelik üreticileri daha çok yerli tedarikçileri tercih etmektedirler.

Haddehanelerin yerli şirketleri tercih etmeleri onlara ne gibi avantajlar sağlıyor?

Yerli üretimler; maliyet, tedarik süresi, nakliye yönünden daha avantajlı olmaktadır.

Yerli şirketler yani sizin ve sizin gibi firmalar arasındaki rekabet hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Piyasada maalesef kapasite üzerinde yerli üretici vardır. Bunun sonucu fiyatlar oldukça düşüktür. Fiyat belirleyici olmamalıdır. Müşterilerimizin kaliteyi esas alarak iş vermeleri uygun olmalıdır.

Sektörde karşılaşmış olduğunuz en büyük zorluklar ve engeller hakkında bizleri bilgilendirir misiniz?

Ülkemizde genel olarak yetişmiş iş gücü eksikliği maalesef bizim sektörümüzde de vardır. Devlet yönetimlerinin acilen meslek liselerine ağırlık vererek kalifiye eleman açığını kapatmalıdır. Ayrıca fason imalatçılarının kira, elektrik ve vergi yükseklikleri buna karşılık malzeme alımlarının peşin olması fakat ödemelerin vadeli olması sektörümüzü etkilemektedir.

Kısa ve uzun vadede hayata geçirmeyi düşündüğünüz plan ve projeleriniz neler?

Firmamız kapasite artırımına gitmeden kalitesini arttırarak hizmetlerine devam etmek istemektedir. “Demir çelik sektöründe kalitemizle ön plana çıkıyoruz” Termak Makine Genel Müdürü Sibel Bezci ile gerçekleştirdiğimiz röportajımızı sizlerle paylaşıyoruz.

Bu haber toplam 2617 defa okunmuştur
dergi isteği
katalog tasarlıyoruz
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler