Ürün Portföyümüzü Her Geçen Gün Arttırıyoruz

23 Ekim 2017 Pazartesi 10:00
Ürün Portföyümüzü Her Geçen Gün Arttırıyoruz
“Piyasaya verdiğiniz malzeme ne kadar kaliteli olursa piyasa da bilinirliğiniz o kadar çok olur”

Özhan Hadde Genel Müdürü Murat Orhan ile gerçekleştirdiğimiz röportajımızı sizlerle paylaşıyoruz.

Öncelikle kısaca kendinizden ve firmanızdan bahseder misiniz?

26 Mart 1965 yılında Denizli Merkez’e yakın bir köyde dünyaya merhaba dedim. İlk haddehaneyi babam ben 3 yaşındayken 1968 yılında açtı. Abilerim ve ben, ileriki yıllarda çocuklarımıza miras olarak bırakabileceğimiz haddecilik mesleğinin sıcaklığını ve sevgisini daha küçük yaşlarda tattık. Bu meslek ilerleyen yaşlarımızdan bize miras kaldı. Bizle beraber firmamız da büyüdü. Bizden de bu bayrağı teslim alacak neslimizle beraber çalışmaya başladık.

Firmanız bünyesinde demir çelik sektörüne yönelik vermiş olduğunuz hizmetleri ve üretimini yapmış olduğunuz ekipmanları bizimle paylaşır mısınız?

Genel olarak makine imalatçıları, ferforje sektörü, sera imalatı, inşaat sektörü, otomotiv sektörü, yol ve köprü yapımı gibi çeşitli sektörlere hammadde tedariki sağlamaktayız.

Sektörünüzde Ar-Ge büyük önem arz ediyor. Firma olarak yapmış olduğunuz Ar-Ge çalışmaları hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Ar-Ge çalışmalarının hem bizim sektörümüz hem de diğer bütün sektörler için çok önemli olduğunu düşünüyorum. Biz imalatımızı geliştirmek, üretim kalitemizi ve kapasitemizi arttırmak, ürün çeşitliliğimizi arttırmak için çalışmalar yapmaktayız. Piyasaya verdiğiniz malzeme ne kadar kaliteli olursa piyasa da bilinirliğiniz o kadar çok olur. Bizim çalışmalarımız kaliteli malzeme ve düşük maliyet üzerinedir. Firma olarak bunu başaracağımıza inanıyorum.

Ülkemizdeki demir çelik üreticileri ve haddehaneler daha çok yerli tedarikçileri mi tercih ediyorlar yoksa yurtdışındaki şirketlere mi yöneliyorlar?

Demir çelik üreticilerine yeterli olabilecek hurdamızın olmadığını bizimle birlikte bütün dünya biliyor. Mecburen demir çelik üreticileri hurda için dünya pazarından tedarik sağlamak durumunda kalıyor. Ama biz haddehaneler piyasadaki rekabet şartlarına göre ucuz ve kaliteli mamul imalat edebileceğimiz yurtiçi ve yurtdışı kaynaklardan tedarik sağlıyoruz.

Haddehanelerin yerli şirketleri tercih etmeleri onlara ne gibi avantajlar sağlıyor?

Öncelikle bu soruya nasıl cevap vereceğimi uzun süre düşündüm. Yerli şirketler bize bölgesel avantajlar sağlıyor. Büyük firmalar birbirlerinin bölgelerine genel olarak girmiyorlar. Fiyatlarını da genelde buna göre ayarladıklarını düşünüyorum.

Yerli şirketler yani sizin ve sizin gibi firmalar arasındaki rekabet hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Rekabet olmaz ise iş yapma zevkinin azalacağını herkes bilir. Demir sektörünün bölgeselleşme çalışmaları yıllardan beri az da olsa sektörde hissedildi. Ama son yıllarda bütün piyasa tarafından da gözle bariz şekilde görüldü. Malzeme çeşidinin önü açık olan yerlerde bu biraz geç olacak ama nihayetinde önümüzdeki yıllarda böyle olacağını düşünüyorum. Ürün yelpazesi ne kadar çok ise imalatınızda ve de kaliteli ve ucuz fiyat verebiliyorsanız tüm bölgelerden aranılır ve mamul tedarikçisi olabilirsiniz.

Sektörde karşılaşmış olduğunuz en büyük zorluklar ve engeller hakkında bizleri bilgilendirir misiniz?

Demir çeliğin, Türk ekonomi piyasasının günlük en çok hareket gören sektörü olduğunu düşünüyorum. Eskiden Çin, Rusya, Baltık ülkeleri; döviz ve hükümetlerin bizim sektöre bakış açıları gibi çok değişik sıkıntılarımız vardı. Zaman zaman bazıları düzeldi ama değişmeyen tek sorunumuz döviz olarak kaldı. Hammaddemizin dövize bağlı olmasından dolayı aşırı döviz hareketliliğinde fiyatlarımızın yönünün en hızlı şekilde artı ve eksi olarak etkilenmesi, piyasanın hızlı şekilde etkilenmesine sebep olduğundan dolayı kullanıcının piyasadan hemen çekilmesine sebep oluyor.

Kısa ve uzun vadede hayata geçirmeyi düşündüğünüz plan ve projeleriniz neler?

Demir çelik sektöründe rakiplerine ve zamana göre kendinizi yenilemezseniz ileride sorun yaşayabileceğiniz bir sektördür. O yüzden firma olarak her zaman hedefimiz bir adım ileride olmaktır. Ürün portföyümüzün çeşidini arttırmak ve tonajımızı yükseltmek için çalışmalarımız her zaman sürmektedir. Demir çelik sektörü bence Türkiye’nin en hareketli ve gerçekçi sektörüdür. Hemen “Neden?” diye bir soru sorulabilir. Çünkü bu sektör bütün dünya ile entegre olarak anlık hareketlerin yaşandığı, fiyatların dünya ile birlikte yükseldiği ve düştüğü bir sektördür. Bütün bunların yaşandığı bir sektörde tabi ki sorunlar yaşanacaktır. Bu sorunlardan bir tanesi de ekonomik verilerin sektördeki hareketliliğinin daraltması ve kullanıcıların sektördeki mamullere ödediği miktarların gün güne artmasıdır. İnanılmaz artışlar yaşadık. Bu piyasadaki kullanıcıları yavaş yavaş geri çekti. Daha henüz bazı şeyleri görmediğimizi düşünüyorum. İlerleyen günler deki firmaların hareketleri piyasanın yönünü tam olarak şekillendireceğini düşünüyorum.

Bu haber toplam 2578 defa okunmuştur
dergi isteği
katalog tasarlıyoruz
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler