83 Yıllık Fezer Kalitesi Rifis Makina ile Türkiye’de...

24 Ekim 2017 Salı 08:36
83 Yıllık Fezer Kalitesi Rifis Makina ile Türkiye’de...
Rifis Makina Satış ve Pazarlama Yetkilisi Görkem Sözen ile gerçekleştirdiğimiz röportajımızı sizlerle paylaşıyoruz.

“Yurtdışına ürün sattıkça ekonomimiz güçlenecektir“

Sorularımıza geçmeden önce kısaca sizi ve firmanızı tanıyabilir miyiz?

Rifis Makina’da Satış ve Pazarlama Yetkilisi olarak görev alıyorum. Lisans eğitimimi Endüstri Mühendisliği üzerine tamamladım. 2013 yılında İşletme Bölümü’nde Yüksek Lisansımı yaptım. Daha önce ilaç firmalarında Üretim Planlama Mühendisliği ve Fabrika Yöneticiliği yaptım. Sonrasında işin satış pazarlama tarafına geçiş yapmak istedim. Yaklaşık 8 yıldır çeşitli makinaların satış ve pazarlama görevlerini üstlendim. Fezer, talaşlı imalat sektöründe faaliyet gösteren 83 yıllık bir Alman firmasıdır. Üretiminin büyük bölümünü Almanya’ya ihraç ediyoruz. Bunun dışında Finlandiya ve İsviçre’ye ihracatımız bulunuyor. Üretim hacmimizin bir kısmı da Türkiye içi üretime ayrıldı. Rifis Makina olarak Fezer vakumlu kaldırma - taşıma sistemlerinin Türkiye temsilciliğini yapıyoruz. Alman Fezer firması, 89 yıllık tecrübesiyle vakumlu kaldırma sistemlerinin öncülerindendir. Firma şu an dünya üzerinde 45 ülkeye hizmet veriyor.

Firmanızın bünyesinde hangi faaliyetler gösteriliyor, müşterilerinize hangi ürün ve hizmetleri sunuyorsunuz?

Fezer firmasının ürünlerine baktığımızda, mutlaka her sektöre uygun bir makinesi bulunuyor. Genel olarak metal sektörüne hizmet veriyoruz. Fakat yeni yapılanmamızla birlikte enerjimizi farklı sektörlere de vererek çözümlerimizi daha yaygın hale getireceğiz. Ağırlıklı olarak; lazer kesim, abkant büküm, alüminyum vb. gibi birçok sektörde aktif bir rol oynuyoruz. Bunların dışında ise; otomotiv, savunma sanayi, kimya ve gıda sektörlerinde de makinelerimiz bulunuyor.

Satış öncesi ve sonrası faaliyetlerinizden bahseder misiniz?

Öncelikle müşterilerimizin ihtiyaçlarını belirliyoruz. Bizim ürünlerimiz her zaman standart olarak sunabileceğimiz ürünler olmayabiliyor. Çoğu zaman müşteriye özel çözümler sunuyoruz. Sonraki aşama ise, satış başarısının sürekli hale gelmesinin temeli olan iyi bir servis ve yedek parça hizmetinden geçiyor. Hızlı ve doğru servis müdahalesi ile aynı zamanda yedek parça tedarikimizle müşteri memnuniyetimizi üst seviyede tutmamız, bizim satış çizgimizi daha da yukarı çekmemize yardımcı oluyor.

Hangi firmalara ve sektörlere ne tür ürünler üretiyorsunuz? Var ise ihracat çalışmalarınızdan bahseder misiniz?

Fezer Türkiye olarak şu an için sadece yurtiçi faaliyetlerimiz bulunuyor. Boya tenekeleri, çuval, koli, balya halindeki ürünler, otomotiv parçaları gibi birbirinden çok farklı ürünlerde çalışabiliyoruz. Kısacası kaldırılma, taşınma veya montaj yapılacak iş parçaları olan tüm sektörlerde faaliyet gösterebiliyoruz. Bu da üretim yapan tüm sektörleri ve hatta kargo, taşımacılık gibi diğer hizmet sektörlerini de kapsıyor.

Kalifiye personel sorunu hemen hemen tüm sektörlerimizin genel sorunu durumunda. Siz bu konuyu nasıl değerlendirirsiniz? Bunu nasıl aşacaksınız?

Bu sorunun en temel çözümü bence iyi eğitim ve çalışan memnuniyetini sağlamaktan geçiyor. Rifis Makina bu konuda çok başarılı yönetilen bir firma. Özellikle verilen eğitimleri pratikte de uygulayabilen firmalar hem iş verimliliğini arttırıyor hem de çalışanların memnuniyetini daha fazla sağlıyorlar. Kısacası iyi eğitim almış insanları sürekli eğitimle geliştiren hem çalışanlar hem de firmalar başarısını sürekli hale getireceklerdir.

Türk firmaları Avrupalı veya diğer gelişmiş ülkelerdeki rakipleriyle rekabet edebiliyor mu? Global pazarda gördüğünüz fırsatlar sizce nelerdir?

Bazı Türk firmalarının rekabet içerisine girdiğini görülebiliyor. Özellikle yurtdışı fuarlarında Türk firmalarının sayısının artıyor olması bunun en belirgin göstergesidir. Avrupa veya diğer gelişmiş ülkelere baktığımızda daha ucuz işgücüne sahip olduğumuz söylenebilir. Bu da aynı kaliteyi yakalamamız durumunda daha düşük maliyetlerle aynı ürünü sunabileceğimizi gösterir. Bu kaliteyi yakalayan firmalar mutlaka pazarda yerini bulacaklardır.

2016 yılında piyasalarda gözle görülür bir durgunluk yaşandı ve yatırımların çoğu askıya alındı. Bu durum sektörünüze nasıl etki etti? Sizce 2017 yılında piyasalar nasıl bir yol izleyecek?

Tabii ki zincirin bir halkası olarak biz de durgunluktan etkilendik. Genelde bu gibi durgunluk dönemlerinde firmalar yatırımlarını azaltır, maliyetlerini minimuma indirerek durgunluk dönemini aşmaya çalışır. Özellikle teknoloji ve üretim konularında yapılabilecek teşvikler firmalara güç sağlar. Bu durumdan çıkış yolunun en önemli adımı ihracatımızı arttırmaktan geçiyor. Yurtdışına ne kadar çok teknoloji veya ürün satabilirsek o kadar güçlü bir ekonomiye sahip oluruz. Umuyorum ki 2017 yılında bu yoldan ilerleyip, bu durgunluğu aşabiliriz.

Güncel yatırımlarınız ve Ar - Ge çalışmalarınızdan bizlere bahseder misiniz?

2017 Ocak ayından itibaren yeni showroom ofisimizin açılışını yaptık. Hemen hemen tüm makine modellerimizin bulunduğu showroom ofisimizde müşterilerimize adeta fuar deneyimi yaşatarak tüm ürünleri görme ve deneme imkânı sağlıyoruz. Bunun yanında makinelerimizi kullanmayı düşünen müşterilerimizin ürünlerinin denemelerini birlikte yaparak çalışmasını gösterebiliyoruz. Fezer Almanya üretim olarak müşterilerin taleplerine yetişemediği için üretim kapasitesini iki katına çıkarmak zorunda kaldı. 2018 yılında Fezer yeni alanında faaliyet gösterecek ve bu kez daha hızlı termin süreleriyle müşterilerimize hizmet sağlayacağız. Normal şartlarda bizim Almanya’da üretim süremiz dört haftadır. Hedefimiz bu süreyi iki buçuk hafta seviyelerine çekmek. Bunun dışında Fezer’in Türkiye temsilciliği olarak yeni lokasyonumuzda artık bazı standart modellerimizi stoklarımızda bulundurmaya başladık. Böylece müşterilerimiz için doğru makinayı belirlediğimizde talep edilen günde sevk edebilme imkanımız oluyor. Sözlerimi sona erdirirken; 2017 yılının öncelikle ülkemiz için her açıdan iyi geçmesini diliyorum.

Bu haber toplam 2703 defa okunmuştur
dergi isteği
katalog tasarlıyoruz
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler