Yılda 36 bin tona kadar spiral boru üretimi yapacağız

30 Kasım 2017 Perşembe 10:19
Yılda 36 bin tona kadar spiral boru üretimi yapacağız
Akmermer Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Akmermer ile gerçekleştirdiğimiz röportajımızı sizlerle paylaşıyoruz.

“Yakın zamanda beton kaplama ve ikinci SWP makinasıyla ilgili projelerimizi devreye alacağız”

Sorularımıza geçmeden önce firmanızın kuruluşundan ve kendinizden kısaca bahseder misiniz?

1960 yılında Kayseri’de doğdum. İlk ve orta öğrenimimi Kayseri’de tamamladıktan sonra lise öğrenimimi Ankara’da üniversite öğrenimimi ise yine Ankara’da Gazi Üniversitesi İşletme Bölümü’nde tamamladım. 15 yaşından beri demir çelik sektörünün içerisindeyim. İş hayatıma demir çelik sektörüyle başlamamım en önemli sebebi dedemin ve dayılarımın Karabük’te tüccar ve sanayici olmalarıdır. 1977 yılında temelleri atılan firmamız ilk olarak Akmermer Ticaret - Mustafa Akmermer unvanıyla şahıs işletmesi olarak faaliyetlerine başlamıştır. Firmamız daha sonra 1987 yılında İskenderun Payas’ta faaliyetlerine devam etmiştir.1994 yılında ise haddehane yatırımı yaparak sanayiciliğe adım atan firmamız, 1999 yılından bu güne Ankara - OSTİM’de demir çelik ürünleri satışı ve lazer, plazma kesim merkezi olarak faaliyetlerine devam etmektedir. Akmermer, 2016 yılında arsası alınıp Başkent OSB’de 15400 m2 arsa üzerine 8500 m2 kapalı alana inşa edildikten sonra 2017 yılında spiral kaynaklı boru fabrikasını da kurarak üretimlerine başlamıştır.

Demir çelik sektörüne yönelik vermiş olduğunuz hizmetleri bizlerle paylaşır mısınız?

Ankara OSTİM’de 3600 m2 kapalı alanda 300’e yakın ürün çeşidiyle satış faaliyetlerine devam eden firmamız sektörümüzdeki birçok fabrikanın ürünlerini pazarlamasının yanında 2 adet plazma, 2 adet lazer makinası ve abgant - giyotin ile müşterilerimize kesim hizmeti de vererek tüm ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Müşteri memnuniyeti en büyük hedefimizdir. Spiral kaynaklı boru fabrikamız ise Ø219 - Ø1422 arası çap 5 mm - 14 mm arası kalınlıkta spiral boru üretmekteyiz. İç kaplama epoksi, dış kaplama polietilen, borulara iç - dış kumlama yapmaktayız. 2017 yılının Ağustos ayından itibaren devreye aldığımız spiral kaynaklı çelik boru fabrikamız ise Başkent OSB’de faaliyete başlamıştır.

Hangi sektörlere ne tür üretimler yapıyorsunuz? Ürünleriniz hangi alanlarda kullanılıyor?

Ürünlerimiz daha çok Botaş Dsi İller Bankası ve belediyelerin su taşıma ve dağıtım hatlarıyla ilgili işlerini yapan müteahhitlik firmaları, fore kazık işleri, çelik konstrüksiyon ve çelik yapıların imalatında kullanılmaktadır. Su dağıtım hatları, temel kazıkları, doğal gaz dağıtım hatları, basınçlı hava hatları, yüksek sıcaklıktaki suyun taşınması, sondaj kuyuları, tersane ve liman kazıkları, çelik yapılar başlıca kullanım alanlarımızdır.

Geçmiş yıllara oranla ülkemizdeki demir çelik ve diğer metal mamullerinde üretici firma sayısı arttı. Bu durum size ve sektöre nasıl yansıdı?

Bu durum sektöre olumlu yansıdı. Sadece ithalat yapan sektör Erdemir’den başka alternatifi olmayan sektör yeni üreticiler ile termin de ve fiyatta alternatife kavuştular.

Firmanızın sektöründeki konumu, pazardaki gücü hakkında bizleri bilgilendirir misiniz?

Firmamız sektördeki yeni gelişmelere göre makina tedariklerini yapmış yeni bir fabrikadır. Çok büyük olmaması sebebiyle gelen siparişleri kısa zamanda teslim edip müşteri memnuniyetini sağlamak amacındadır. Üretilen spiral kaynaklı boruların gerekli normlara uygunluğunu sahip olduğumuz cihazlarla standartlara uygun boruları test edip müşteriye teslim etmek en titiz olduğumuz yönümüzdür.

Üretim tesisiniz, üretim kapasiteniz, üretim hatlarınız ve teknolojiniz hakkında bizlere bilgi verir misiniz?

Tesisimiz Başkent Organize de 8500 m2 kapalı 15400 m2 alana kurulu yıllık 36.000 - 40.000 ton / yıl kapasitede 4-16 mm aralığında Ø219 - Ø1422 mm çapa kadar spiral kaynaklı boru üretimi yapmaktadır. Üretim hattımızda: Swp makinası, gerekli iç dış kaynak makinaları, Freze, Form verme ünitesi, Flux geri emiş makinası, UT kontrol cihazı, Boru ucu tornalama makinası, Hidro test cihazı, Boru ucu şişirme makinası, Epoksi boyama, Boru içi boyama, Boru içi kumlama, Boru dış Kumlama, Tav fırını, Epoksi kaplama tesisi, Makinalarımız kaynak ekipmanları ve UT dışında yerli üreticilerden temin edilmiştir.

Kısa ve uzun vadede hayata geçirmeyi düşündüğünüz projeleri bizimle paylaşır mısınız?

Yakın zamanda beton kaplama ve ikinci SWP makinasıyla ilgili projelerimizi devreye alacağız. Derginize sektörümüze verdiği destek ve sorunlarını dile getirdiği için teşekkür ederiz.

Bu haber toplam 7825 defa okunmuştur
dergi isteği
katalog tasarlıyoruz
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler