Türkiye’nin geleceği üretimden geçiyor

05 Aralık 2017 Salı 13:04
Türkiye’nin geleceği üretimden geçiyor
MÜSİAD, Türkiye’nin sahip olduğu ekonomik potansiyeli daha da güçlendirmek için ‘orta ölçekli sanayi bölgeleri’ projesini hayata geçirdi. Genel Başkan Kaan “Küçük işletmelere yatırımcı statüsü kazandırırsak, bu mücadele başarılı olur” dedi.

MÜSİAD - Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneğinin Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, yeni dönemde Türkiye’de üretimi artırmak ve yatırım ortamını iyileştirmek için yapacakları çalışmaların detaylarını gazetemize anlattı. Özellikle küçük işletmelere yoğunlaşacaklarını bildiren Kaan, aynı şekilde tarım ve hayvancılıkla uğraşan aileleri KOBİ düzeyine getireceklerini söyledi. Ülke genelinde bulunan 1 milyon 800 bin civarındaki küçük işletmeye can suyu olacak ‘orta ölçekli sanayi bölgeleri’ projesini devreye aldıklarını belirten Kaan “Bu işletmeler maksimum 150-200 metrekarelerde çalışıyorlar. OSB - Organize Sanayi Bölgeleri’nde metrekareler 3 binden başlıyor. Yani siz 200 metrekareden 3 bin metrekareye götüremiyorsunuz. Biz de dedik ki ‘bir orta bölüm lazım bize.’ Yani Amerika bizim modelimiz olamaz. Hollanda, Almanya ve İtalya’yı örnek almamız gerek. Almanya mesela orta ölçekli işletmelerle büyümüştür” dedi.

Pilot bölge Aksaray

Geliştirdikleri TOSİ - Toplu Sanayi İdaresi projesiyle küçük işletmeler için yeni yaşam merkezleri kuracaklarını dile getiren Kaan, buna yönelik ilk adımı Aksaray’da attıklarını açıkladı. Kaan, pilot bölge olarak seçtikleri bu ilde TOKİ - Toplu Konut İdaresi’nin çalışmalara başladığını ifade ederek “Uzun vadeli kredilerle küçük esnafa destek olmalıyız. KOBİ’ler 250 kişiye kadar çalıştırabiliyor. Onlara orta ölçekli iş yerleri yapalım dedik. Buraları hayat merkezi hâline getirelim. Böyle bir modelle küçük esnafı orta ölçekli işletme yaparız” diye konuştu.

Bu haber toplam 1826 defa okunmuştur
dergi isteği
katalog tasarlıyoruz
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler