Taşlama tezgahlarında Tezmaksan’a güvenin...

04 Nisan 2018 Çarşamba 11:32
Taşlama tezgahlarında Tezmaksan’a güvenin...
Tezmaksan Makina Satış Direktörü Erdinç Koç ile gerçekleştirdiğimiz röportajımızı sizlerle paylaşıyoruz.

“Tezmaksan olarak yaklaşık 40 yıllık sektör tecrübemiz ve hatırı sayılır taşlama tezgah satış projelerimiz ile Türkiye sanayisine hizmet veriyoruz”

Firma olarak müşterilerinize sunmuş olduğunuz CNC taşlama tezgahlarınızdan bahseder misiniz? (marka – model – tip – teknik özellikler vb.)

Tezmaksan olarak müşterilerimize Japon Toyoda firmasından, Tayvan Goodway ve Supertec markalarından CNC ve Üniversal silindirik taşlama, puntasız taşlama, satıh ve profil taşlama tezgahları satış ve servis hizmeti sunmaktayız.

Ağırlıklı olarak hangi tip taşlama tezgahlarının satışını yapıyorsunuz? (Silindirik, satıh, puntalı/puntasız, delik)

Türkiye pazarı ağırlıklı olarak otomotiv sektörüne hizmet verdiğinden CNC silindirik taşlama tezgahlarımız ve NC kontrollü satıh taşlama tezgahlarımız ağırlıklı satılmaktadır.

Kullanım alanlarına göre sektörlerin tercih ettiği tezgahları bizim için sınıflandırır mısınız? Hangi alanlarda ne tür tezgahlar tercih ediliyor?

Sanayi olarak otomotiv sektörü ağırlıkta olduğundan otomotiv parça imalatı için silindirik ve puntasız taşlama tezgahları, kalıp ve yedek parça imalatı için ağırlıklı satıh taşlama tezgahları kullanılmaktadır.

Türkiye’de Avrupa menşeli tezgahlar kadar, hatta daha fazla olarak Uzakdoğu menşeli tezgahlar tercih ediliyor. Kalite – fiyat değerlendirmelerini bizim için yapar mısınız?

Avrupa ve Japon menşeli taşlama tezgahları kalite açısından geçmişte çok ilerideydi fakat Uzakdoğu’daki firmalarda gerekli Ar-Ge çalışmaları yaparak kalitelerini arttırıp belli bir yere gelmişlerdir. Taşlama yapılacak parçanın yüzey ve ölçü hassasiyetine uygun tezgah kalite ve performans değerlendirilmeleri yapılmaktadır.

Kullanıcılar tezgah seçiminde hangi kriterleri göz önünde bulunduruyorlar? Bu konuda yeterince bilinçliler mi?

Taşlama tezgahları parçaya son ölçü ve hassasiyeti veren tezgahlardır sonuç olarak tezgahın kalitesi çok önemlidir. Dolayısıyla birçok işletme parça işleme işlerini dışarı verirken, taşlama işlerini kendi bünyelerinde tutmaya özen gösterirler. Parçanın yüzey ve ölçü hassasiyeti, taşlama süresi, kullanılacak opsiyonlara ve fiyat performans verilerine bakılarak doğru tercih yapılmaya çalışılmaktadır.

Distribütörü olduğunuz firma Endüstri 4.0 kapsamında tezgahlarınıza ne gibi yenilikler yaptı?

Endüstri 4.0 kapsamında tezgahlarda otomatik yükleme ve boşaltma sistemine ek olarak ölçüm sistemleri de otomasyona dahil edildi. Yani robot parçayı alıyor tezgaha yükleyip taşlama işlemini gerçekleştiriyor robot parçayı alıp ölçüm sisteminde gerekli ölçüleri kontrol edip tolerans içerisinde ise doğru parça havuzuna değilse yanlış parça havuzuna atıp bu sonuçları diğer makinalar ile ve işletmenin ERP sistemiyle paylaşıp rapor etmektedir.

Müşteriler tezgah alımında neden sizleri tercih etmeli?

Tezmaksan olarak yaklaşık 40 yıllık sektör tecrübemiz ve hatırı sayılır taşlama tezgah satış projelerimiz ile Türkiye sanayisine hizmet verdik ve vermekteyiz. Stoktan hızlı teslim avantajımız bulunmaktadır ve anahtar teslim projeler çalışabilmekteyiz. Tüm bu hizmetlerimiz ve sektördeki en geniş servis ağına sahip olmamız nedeniyle Tezmaksan’ı tercih sebebi yapmaktadır.

Servis ve yedek parça temini konusunda ne gibi hizmetleriniz var?

Servis olarak tüm Türkiye genelinde 70 e yakın servis Mühendisimiz bulunmaktadır ve en kısa zamanda makinaya müdahale etmekteyiz, yedek parça olarak geniş yelpazede stoklarımız bulunmaktadır.

Türkiye’de taşlama tezgah pazarının büyüklüğü ve firma olarak bu pazardan ne kadar pay aldığınız konusunda bizleri bilgilendirir misiniz?

Türkiye pazarında geçmişte taşlama tezgahlarına yatırım hayli az idi ama gün geçtikçe ihtiyaç ve dolayısıyla yatırımlar artmaktadır. Taşlama tezgahlarının pazarında yaklaşık %20’lik paya sahibiz.

Bu haber toplam 2284 defa okunmuştur
dergi isteği
katalog tasarlıyoruz
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler