“Güçlü kadromuzla faaliyetlerimizi sürdürüyoruz”

19 Nisan 2018 Perşembe 10:17
“Güçlü kadromuzla faaliyetlerimizi sürdürüyoruz”
Bayık Boru Profil Endüstrisi A.Ş. Fabrika Müdürü Mehmet Pekel ile gerçekleştirdiğimiz röportajımızı sizlerle paylaşıyoruz.

Personel ihtiyacınızı daha çok hangi alanlardan karşılıyorsunuz? Deneyimsiz personel tercih edip kendiniz mi yetiştiriyorsunuz? Yoksa sektör tecrübesi olan elemanları mı tercih ediyorsunuz?

Bayık ERW Boru Profil Üretim Tesisleri’nin hizmet vermeye başlamasıyla hem beyaz hem de mavi yakalı personel sayımızda artış oldu. Bizim için yeni bir tesis, yeni bir üretim, yeni bir istihdam süreci demek… Bu süreçte idari kadromuzu oluştururken kariyerinde başarılı ve deneyimli kişileri kadromuza dahil etmeye özen gösterdik.

Sahip olunan deneyimin önemli olduğunu ve bu deneyimin aktarılması gerektiğinin farkındayız. Bu sebeple deneyimli kişilerle işe başlayıp, deneyimlerini aktarabilecekleri iş hayatına yeni başlayan personel alımıyla sürece devam ediyoruz. Kısaca sektör tecrübesi olanların istihdamı ile sektöre yeni giren personeli Bayık Boru’da buluşturarak yolumuza devam ediyoruz.

Türk sanayisinin en büyük sorunu kalifiye personel sorunu… Siz firma olarak bu konuda neler düşünüyorsunuz? Ne gibi çözüm önerileriniz var?

Kalifiye personel ihtiyacı ciddi bir sorun. Ama bu konuyu maalesef eğitim sistemi ile daha da zor hale getiriyoruz. Çünkü eğitim sistemi yaşama hazırlamak yerine; yaşamdan kopuk, teori odaklı ve ezbere dayalı ilerliyor. Oysa ki gençlerimizi; analitik düşünen, problem çözme becerileri gelişmiş, ileriye dönük hedefleri olan ve eğitim alırken pratik yapacakları sahalar oluşturarak, donanımlı bir şekilde iş yaşamına hazırlamamız gerekir. Bu sebeple Bayık Boru Profil olarak, yeni işe başlayan çalışanlarımıza, deneyimli çalışanları koçluk, mentörlük yaptırıyoruz. Onlara projelerde aktif görev veriyor ve sahada öğrenmelerine imkan sağlayarak, akademik hayatın eksikliklerini telafi etmeye çalışıyoruz. Çemberin dışından izleyerek değil; çemberin içine girerek, yaparak, yaşayarak öğrenmelerini sağlıyoruz. Böylece hem yöneticiler bilgilerini aktarmanın lezzetini tadıyor, hem de yeni iş yaşamına katılanlar, yaptığı işin kıymetini bilerek başarmanın keyfini sürüyor.

En çok hangi iş pozisyonları doldurmakta zorlanıyorsunuz? Kurumunuz bünyesinde personele yönelik ne tür eğitimler veriliyor? Bizlere kısaca bahseder misiniz?

Bayık Boru Profil’in merkezi “Kobiler Şehri Konya”da. Konya; otomotiv, yedek parça, değirmen makinaları, tarım aletleri, metal işleme sanayisinin yanı sıra kimya endüstrisi, gıda teknolojisi gibi pek çok alanda üretimin yapıldığı bir şehir. Durum böyle olunca bulunduğumuz bölgede mavi yakalı personel ihtiyacı da oldukça fazla. Dolayısıyla biz de mavi yakalı personel bulmakta zorlanıyoruz. İlana başvurup görüşmeye gelmeyenler, gelip iş başı yapmayanlar, yapıp aynı gün işten ayrılmak isteyenler… sık karşılaştığımız problemler. İşsizliğin yüzde 10 oranlarında olduğu günümüzde bu durumun tezat teşkil ettiği son derece kesin. Azimli ve çalışma isteği olan kişileri, bizimle çalışmaya devam etmelerini sağlıyoruz. Kişisel ve mesleki gelişimleri, iş güvenliği, sosyal organizasyonlar, sağlıklı ve uyumlu çalışma ortamı gibi olanaklar ile şirkete bağlılıklarını artırmaya çalışıyoruz.

Endüstri 4.0 sanayiye büyük yenilikler getiriyor. Sizce bu yeni çalışma modeli istihdamı ve firmaların IK politikalarını nasıl etkileyecek?

Endüstri 4.0’de roller değişecek, mavi yaka çalışan sayısı azalacak, yeni meslekler ve yeni ünvanlar oluşacaktır. Ama her yeni gelişme beraberinde yeni fırsatlar da ortaya çıkaracaktır. Bu sebeple Endüstri 4.0’ü bir fırsat olarak görerek vasıflı işgücünü arttırmak ve tüm süreçlerde dijitalleşmek en büyük hedef olmalıdır. Bayık ERW Boru Profil Üretim Tesisleri’ni kurarken, Endüstri 4.0 uygulamaları ve inovatif üretim teknikleri uygulanacağı bir ortam hazırladık. Şu an tüm süreçleri bu çerçevede gerçekleştiriyoruz. Bundan sonraki yatırımlarımıza da bu doğrultuda devam edeceğiz.

Bu haber toplam 4937 defa okunmuştur
dergi isteği
katalog tasarlıyoruz
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler