Başbakan Yardımcısı Şimşek, ABD Hazine Bakanı ile demir çelik tarifesini görüştü

30 Nisan 2018 Pazartesi 10:27
Başbakan Yardımcısı Şimşek, ABD Hazine Bakanı ile demir çelik tarifesini görüştü
Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin ile demir çelik ve alüminyum ürünlerine getirilen vergi konusunu görüştü.

IMF - Dünya Bankası Bahar Toplantıları ve G20 görüşmeleri kapsamında ABD'nin başkenti Washington’da bulunan Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek soruları yanıtladı, temaslarını değerlendirdi.

Şimşek, perşembe günü başlayan temaslar çerçevesinde birçok küresel yatırımcıyla buluşma fırsatı bulduğunu ifade ederek, “Dün çok yoğun bir gündü. Üç küresel yatırım bankasının ev sahipliğinde 100’ün üzerinde yatırımcıyla bir araya geldik. Onlarla Türkiye ekonomisini ve seçim sonrası reform gündemini konuşma fırsatı bulduk." diye konuştu.

ABD Hazine Bakanı ile demir çelik tarifesini görüştü

Washington temasları kapsamında, Almanya Maliye Bakanı Olaf Scholz ve ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin ile görüştüğünü bildiren Şimşek, Mnuchin ile özellikle demir çelik ve alüminyum ürünlerine getirilen vergi konusunu konuştuklarını aktardı. Şimşek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“ABD Hazine Bakanı’na, Ekonomi Bakanlığımızın hazırladığı, bizim zaten ABD ile ticaretimizde Türkiye’nin aleyhine bir açık olduğunu, demir çelik ürünlerinde de açık olduğunu net şekilde ortaya koyan, Çin ve benzeri üçüncü ülkeler üzerinden Amerika’ya bu türden ürünlerin girme ihtimalinin olmadığını net olarak ortaya koyan bir not verdim. Ekonomi Bakanlığımız daha önce zaten buradaki muhataplarıyla iletişime geçmiş, bu hususları vurgulamış. Ama ben ABD Hazine Bakanı'na da bu hususu ifade ettim. İnşallah ABD bu çerçevede önümüzdeki dönemde yanlıştan döner ve daha sağlıklı bir politika geliştirir.” Başbakan Yardımcısı Şimşek, Dünya Bankası Grubu Başkanı Jim Yong Kim ile de bir araya geldiğini ve insani gelişmişlik endeksi üzerine yapılan yeni çalışmaları görüştüğünü söyledi. Bu noktada, Dünya Bankasının Türkiye’ye verdiği güçlü desteğin altını çizen Şimşek, “Yatırım ortamını iyileştirme noktasında çok önemli bir reform yaptık. Dünya Bankası bize büyük destek oldu” dedi.

'Erken seçim kararı ekonomi açısından olumlu'

Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerinin Haziran 2018’e çekilmesini de değerlendiren Şimşek, “Aslında erken seçim kararı ekonomi açısından son derece olumlu bir karar, piyasaların tepkisi de bunu gösteriyor. Normal şartlar altında neredeyse 1,5 yıllık bir belirsizlik dönemi yaşanacaktı. Yani seçim atmosferi çok uzun sürecekti. Önce mahalli, sonra parlemento ve cumhurbaşkanlığı seçimleri olacaktı. Şimdi seçimlerin erkene alınmış olması bu belirsizliği azaltıyor ki bu çok önemli." diye konuştu.

Şimşek, ayrıca erken seçimlerin 1,5 yıl kaybedilmeden temel yapısal reformlara odaklanma fırsat sunduğunu vurgulayarak, haziranda bütün belirsizliklerin ortadan kalkmasının yakalanan reform momentumu açısından da faydalı olacağını dile getirdi. Şimşek, “Türkiye, seçimlerin ardından beş yıllık yeni bir döneme güçlü bir şekilde girecek. Türkiye’nin karşı karşıya olduğu birçok sorunun çok daha radikal bir şekilde çözümünün önü açılacak. Dolayısıyla yatırımcılar bu anlamda seçimlere yapıcı, olumlu bakıyorlar. Bu fiyatlara da yansıdı.” dedi.

Yatırımcıların son aylarda hayata geçirilen reformları olumlu bulduğuna işaret eden Şimşek, özellikle yatırım ortamının iyileştirme reformunun birinci sınıf bir reform olarak öne çıktığını kaydetti.

Bu haber toplam 1772 defa okunmuştur
dergi isteği
katalog tasarlıyoruz
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler