Sektörel Yayınlar ve Türkiye’de Sektörel yayıncılık Üzerine…

9 Aralık 2013 Pazartesi 12 : 6
Mustafa Aslan

Mustafa Aslan

Sektörel Dergiler Nedir ?Sektörel Yayınlar Nedir ?

Genel olarak sadece bir sektörü irdeleyen ve hedef kitlesi sadece yayın yaptığı sektörle ve Hizmet verdiği sektör sanayisi ile sınırlı olan dergi, gazete, (internet sitesi, televizyon Dijital dergi web tv) gibi yayınlara sektörel yayın denir. Sektörel alanlarda  Sektörel Yayıncılık yapan medya kuruluşlarına da Sektörel Yancılar denir.

Örnek sadece Demir Çelik sektörüne yayın yapan Demir Çelik Store dergisini gösterebiliriz. Dergi sadece Demir Çelik sektöründe Çeliği üreten ve Çeliği alıp yarı mamul haline getirip satışını yapan firmaların reklam ve haberini yapmaktadır. Aslında Demir Çelik Dergisi sadece Demir Çelik Sektörünü ilgilendiriyormuş gibi görünse de genelde sektörün üçayağı vardır.

1.Çeliği Üreten
2.Çeliği Alıp Satan veya yarı mamul haline getirip üretici firmaya satan
3.Nihai ürünü üreten firma; Bunlar makine üretimi, kap kacak, gemi, İnşaat, otomobil, Savunma sanayi vs…

İlk üç madde dışında bir başka maddeden daha bahsetmek gerekir aslında, Bu üç maddeyi kapsayan üretimin yapılması için gerekli Finans, Enerji,Makine, İstihdam, Servis, Yedek Parçalar ve otomasyonlardır… Yayıncı bu alanı da gözetmek durumundadır. Yani Birincisi Demir Çelik üreten ve satan firmalar ikincisi ise Demir Çelik kullanan imalatçı firmalar üçüncü boyutu ise bu ana sektörlerin Çalışmasını- işlemesini sağlayan firmalar ki bunlar onlarca sektörden oluşan yan sanayi firmalarıdır. Örneğin çeliği işleyen ürüne dönüştüren Metal İşleme makinaları veya Demir Çelik Üretiminde ve mamul üretimine geçiş deki diğer yan sanayi ürünleri ki sektörel yayıncılık bu üç durumunda gözetmek durumundadır.

Çeliği Üreten, satan firmalar satış yaptığı ürünleri alıcı imalatçı firmalara ürünlerin avantajlarını özelliğini sunarken, alıcı imalat yapan üretici firmalarda Demir Çelik kullandığı alanlarda doğru ürünü nasıl daha ekonomik şartlarsa sürdürülebilir şekilde alırımın yollarını aramaktadır. Sektörel yayınlar bu devrede ortaya çıkar ve Alıcıyla, üretici arasında köprü görevi görür. Demir çelik firması ürünlerini Sektörel Yayınlara Reklam ve haber yaparak imalatçı firmaya tanıtır. İmalatçı alıcı firmalar ise doğru ürünün doğru zaman da daha rekabetçi ve ekonomik şartlarda ürüne ulaşmak için dergileri takip eder yeni ürünleri tanırlar ihtiyaçları doğrultusunda karar verirler… Sektörel yayıncılar da dağıtımını buna göre düzenler.

Firmalar Sektörel derginin ilgili sektörün uzmanı olduğundan çıkan haber ve makalelerde konunun uzmanlarınca değerlendirmelerinden dolayı konu üzerinde daha etkin ve daha doğru bilgiyi dergiler aracılığıyla daha öz ve net olarak alırlar yeni çıkan ürünler hakkında bilgi sahibi olur. Rakipleri ve sektörün dünyadaki gelişimi hakkında bilgi edinmiş olur. Buradan sektörel yayınların sadece firmaları tanıtması dışında Firmalara daha ekonomik şartlarda reklam ve haber yaparak sektörün-pazarın gelişmesinde doğru bilgi üretilmesinde stratejik bir unsuru olduğunu söyleyebiliriz.

Dergi dağıtımını Türkiye genelindeki üretici-satıcı firmaların dışında özellikle Demir Çelik kullanan firmalara gönderilmesi gerekir. Sektörel dergiler aracılığıyla Çeliği üreten satan firma ile nihai mamul yapan firmalar ve aracı kurumlar birbirlerini pozitif olarak dönüştürler.

Sonuç olarak Sektörel yayın, ülke ekonomisine ve hizmet verdiği sektöre, Hedef Kitleye ‘doğrudan’ katkı üretir, sektörü büyütür reklam veren firmaların bilinirliğini artırır marka değerini yükseltir pazarlamasını ve satışını destekler.

Sektörel Dergilere reklam veren firmaları nasıl daha iyi tanıtır:

Dergi de yapılan bir haber aynı zamanda derginin web sitesinde yayınlanır. Ayrıca sektörü ilgilendiren destek amaçlı alınmış Ajansın diğer web sitelerinde yayınlanır. Örneğin; Demir Çelik Store Dergisini ela alacak olursak derginin web sitesi www.demircelikstore.com dur. Diğer siteleri ise www.steel.com.trwww.metal.com.trwww.demircelik.com.trdir. Reklam tanıtımları ise bu sitelerin referanslar bölümünde linklilogolar eklenerek dergiye verilen bir haber veya reklamla etkinliği daha da artmış olur. Yayınlanan Sektörel dergiler ilgili web siteleri üzerinden E-dergi olarak ücretsiz okunur. Mobil Uygulamayla Cep telefonlarından takibi sağlanır.Sosyal medyada sayfalar açılır. Sektörel dergi ilgili firmalara mailing yapılarak firmalara tam destek olunur. Böylece firma hem sektörünün dergisine reklam vermiş olur hem de ücretsiz internette kendi sektörlerinde yer almış olurlar. Sektörel yayınları hazırlayan ajanslar sektörü ilgilendiren çeşitli fuarlara Konferanslara katılarak dergilerini ve müşterilerini hedef kitleyle buluşturur.

Sektörel Yayıncı Firmada Aranan Şartlar:

Önce sektörel derneklere üye olmak durumundadır. Ulusal olmalıdır. İyi bir dergi markası olmalı sektörü tam kapsamalıdır. Sektörel yayıncılar yayın yaptıkları sektör hakkında deneyim sahibi olması gerekir. Oturmuş donanımlı bir kadroya sahip olmaları gerekir. İyi muhabirleri iyi grafik tasarımcıları sektörü tanıyan iyi bir satış ekibi olması gerekir. Türkiye genelinde en iyi dağıtım yapan kurye ve kargolarla çalışması şarttır. İyi bir matbaası ve iyi bir tiraja sahip olması gerekir. Dergilerin dağıtımları ismen işletmelerde karar alıcılara ve sektör aktörlerine ulaştırılması gerekir. Sektörel şirkette reklam satış, Haber, Grafik işleri ayrı birimlerce koordineli olarak yapılır. Sektörel şirkettin 15 kişiden fazla kadrolu elamanı olmalıdır. ve şubeleri ve temsilcilikleri de bulunmalıdır.

Reklam veren firmaların uzak durması gereken sektörel yayıncılar ise şunlardır:

Kurumsallaşmamış ajans ve dergiler: Ucuza reklam yapanlar aslında reklam yapamazlar. Bu tür şirketler ne istenilen anlamda yayıncılık yaparlar ne de dergileri bastırıp dağıtırlar. Ucuza reklam yapan Şirketin ve derginin işi bilen bir kadrosu yoktur. Hatta çalışanı yoktur. Haberleri internet sitelerinden COPY PASTE yaparlar. Dergiyi yüksek tirajda bastırıp dağıtacak ekonomik gücü yoktur. Bunlar sektörleri de bilmezler ahbap çavuş ilişkisinde reklam alır reklam aldığı firmalara üç-beş de reklam veren firmaların tanıdıklarına dergi gönderirler.

Bazı fuarlara barter yaparak ücretsiz katılırlar maalesef fuar şirketleri de bu duruma ses çıkarmaz fuara katılan firmalara çok sayıda dergiye reklam verdiklerinin reklamını yaparlar.

Bu dergilere reklam veren firmalar da küçük reklam bütçesiyle bütçelerini tutturmuş olurlar. Reklamı ucuza yaptıran reklam sorumlusu da patronun gözüne girer…

İletişim Mezunları Muhabirler:

Türkiye’de ne yazık ki iletişim fakültelerinde sektörel yayıncılıkla ilgili bir ders yok 5n1k öğretip mezun ediyorlar. Mezun olan öğrenciler 5N1K’yıda ne yazık ki kullanamıyorlar… İletişim mezunlarını dergilerimizde istihdam etmek üzere aldığımızda büyük şok yaşıyorlar. Sudan yeni çıkmış balıktan farkları olmuyor. Sektörü duymuşlar ama tekstili, otomotivi buna benzer güncel sektörleri biliyorlar onu da otomobile bindikleri için kot pantolon aldıkları için vs. Örneğin tekstil sektöründe bir kot pantolon, pantolon olana kadar nasıl bir süreçten geçti, bir otomobil hangi süreçlerden geçerek binilebilir bir araç haline geldi. Kaç sektörün çalışmasıyla oluştu Üretimde en çok avantaj ve dezavantaj etmenler nelerdir. Hangi teknolojiler hangi yöntemler kullanıldı kaç kişi bu sektörden ekmek yemektedir. Sektörün ülkemizdeki durumla gelişmiş ülkelerdeki durum nedir sektörün geleceği nedir. Sektörde ana aktörler kimlerdir. Bu durumu daha da geliştirebiliriz. Buradan anlaşılacağı gibi 5n1k yeterli olmamaktadır. Ulusal basında sektörel konularda uzmanlaşmış muhabirler ne yazık ki yok denecek kadar azdır. Sektörel tanımlar ve sektörü oluşturan konular hakkında muhabirler bilgi sahibi olamamaktadırlar. Fakültenin Hocaların ve müfredatın durumunu bilmiyorum tabi.

Devletin Sektörel Yayınlara Bakışı:

Sektörel yayınlar istihdam yaratmanın dışında daha öncede değindiğim gibi hem yayıncılık yaptıkları sektörü hem de ülke ekonomisini büyüten itici bir güçtür. Ne yazık ki cumhuriyet boyunca hiçbir teşvik ve destek alamadıkları gibi varda sayılmamışlardır. Sektörel yayıncılar aynı zamanda sektörel fuarcılığın doğuşunu sağlayan ülkemizin ve ürünlerimizin tanıtılmasında en önemli etkenlerden olmuştur. Devletimizden sektörel yayıncılığın maddi manevi desteklenmesi iletişim fakültelerinde de sektörel yayıncılığı bilen öğrencilerin yetiştirilmesini beklemekteyiz…

İlgili Konular: Sektör, Sektörel Bakış, Sektörel Yayınlar, Sektörel Dergiler, Sektörel Firmalar, Sektörel Listeler, Sektörel Analiz, Sektörel Eğitim, Sektörel Muhabir, Sektörel İletişim, Sektörel Fuarcılık, Sektörel Büyüme, Sektörel Gelişme, Sektörelİ hracat, Sektörel İthalat, Sektörel Portal, Sektörel Finans, Sektörel Yatırım, Sektörel İstihdam, Sektörel Dağılım, Sektörel Gelecek, Sektörsel…

Bu yazı toplam 121230 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Yazılar
 • Türkiye’de Paslanmaz çelikle ilgili genel konularda en çok sorulan sorular
 • Türkiye’nin ham çelik üretimi 3.2 milyon ton oldu
 • 10 aylık makine ihracatı 14 milyar dolara yaklaştı
 • Türk çeliğine AB’den yeni sınırlamalar geldi.
 • Üretim odaklı politikaların çoğalması gerekiyor!
 • İmalat sanayi kapasite kullanımı arttı
 • Yerli ve milli üretim desteklenmeli
 • Girdi maliyetleri üretimi tehdit ediyor
 • Türkiye’nin Ham Çelik Üretiminde Daralma Korkusu!
 • Piyasalar oldukça zor günler geçiriyor
 • 2018 yılında neler yaşadık?
 • Türk Çelik Sektörü 2018 Yılını Geride Bıraktı
 • 2018 yılını da geride bırakıyoruz
 • Endüstri 4.0 – Çelik Üretimi&İhracatı – Vasıflı Çelik&Kalıp – Finans Piyasaları Konferansları Türk Sanayisine Değer Kattı
 • SKY FUARCILIK VE DEMİR ÇELİK STORE DERGİSİ İŞBİRLİĞİNDE DEMİR ÇELİK KONFERANSI DÜZENLENİYOR
 • EURO VE DOLAR NEREYE KADAR YÜKSELECEK?
 • Makina sektörü üretim ve ihracatta hız kesmemeli!
 • Türk İmalat verileri Haziran’da 46.8’e yükseldi
 • Seçimlere Çeyrek Kala…
 • Çelik sektöründe neler oluyor?
 • Türk çelik sektörü ihracata en çok katkı sağlayan sektörlerden biri oldu
 • Geleceğe Umutla Bakmak İstiyoruz
 • Erken Seçime Doğru Adım Adım…
 • Türkiye, ABD’nin çelik ve alüminyuma uyguladığı vergileri kabul edecek gibi görünmüyor
 • DÖVİZ KURLARI VE EKONOMİYE OLAN ETKİLERİ
 • İmalat Sanayinde Neler Oluyor?
 • Türk Çelik Sektörünü Zor Bir Dönem Bekliyor
 • Türkiye, tüketim ekonomisinden, üretim ekonomisine geçmelidir
 • Çelik İhracatındaki Artış Sürüyor
 • Otomotiv sektöründe Türk kalıbı imzası…
 • Türk Sanayisinin Sorunu: İletişimsizlik
 • 2017 Yılı Türk Çelik Sektörü Açısından Verimli Geçti
 • 2017 yılı Türk çelik sektörü iyimser bir tablo çizdi
 • Yeni Ekonomik Önlemlere İhtiyaç Duyuluyor
 • 2017 Yılının İlk 9 Ayı Çelik Sektörü Açısından Verimli Geçti
 • Demir Çelik Sektörü ve Türk Sanayisinin Gözü Aydın!
 • Yeni Ekonomik Önlemlere İhtiyaç Duyuluyor
 • THE TURKISH MACHINE SECTOR IS BECOMING A STAR
 • Ekonomide Yeni Politikalara İhtiyaç Var
 • ABD çelik ithalatına yasak getiriyor
 • Türkiye’nin Makinecileri Dünya Pazarlarında Boy Gösteriyor
 • Demir Çelik Sektörü Toparlanma Sürecinde…
 • 10 Yılın Ardından
 • 2016’ya Veda Ederken…
 • Yassı Çelik Sektörü Türk Sanayisine Değer Katıyor
 • Demir Çelik Store Dergisi Her Yerde
 • Moody's ve Yapılmak İstenenler...
 • Demir çelik sektörüne büyük jest!
 • 15 Temmuz Etkileri...
 • Bankacılara Açık Mektup
 • Beyaz Eşya Sektörü, Ülkemizin Gurur Kaynağı Olmaya Devam Ediyor
 • Çelik Üretimi ve Tüketiminde Yaşanan Artış Umut Vadediyor
 • Ekonomilerde kabuk değişimi ve Rusya örneği
 • Otomotiv ve Makina Sektörleri Yüzümüzü Güldürüyor
 • Elektriğe Gelen Zam Sektörü Vurdu
 • 2015’e Veda Ederken
 • Dünya Bankası’ndan Türkiye Ekonomisi İçin Umut Işığı
 • Bursa Endüstri Zirvesi ile 2015 Yılını Geride Bırakıyoruz
 • YİSAD Üyeleriyle Yunanistan’da bir araya geldik
 • Üretmeden kazanmak… Nereye kadar?
 • TURKISH INDUSTRIALISTS OFFER HIGH-QUALITY SOLUTIONS FOR EUROPEAN PRODUCERS
 • Yılın Son Çeyreğinden Beklentiler
 • Çelik sektörü çareyi “Uzak”larda Arıyor
 • Demir Çelik Sektörü İftar Davetlerinde Biraraya Geldi
 • Otomotiv sektörü üretim ve ihracatta rekora koşuyor
 • Ekmek aslanın ağzında
 • Demir Çelik Sektörüne KKDF Müjdesi
 • Türk çelik sektörü nereye gidiyor?
 • Üretimde devamlılık şart
 • Türk sanayisi geleceğe güvenle bakıyor
 • 2015 beklentileri karşılayacak mı?
 • 2014 Yılını Bursa Endüstri Zirvesi İle Kapattık
 • Dünyanın En Büyük Metal İşleme Fuarı EUROBLECH Başarıyla Gerçekleştirildi
 • Türk çelik sektörünün ihracat başarısı, birilerini rahatsız mı ediyor?
 • Çelik sektörü yılın ikinci yarısından umutlu
 • YİSAD'ın önemini anlamak…
 • ABD'nin Anti-Damping Soruşturmaları Can Sıkıyor
 • Dünyada ve Türkiye’de fuarlar
 • TRT
 • Çelik sektörünü neler bekliyor?
 • Türkiye'de Entegre Paslanmaz Çelik Fabrikası Kurulabilir mi?
 • Çelik İhracatında Yağaşlama ve İthalatta Yükselme Eğilimi Devam Ediyor
 • Sektörel Yayınlar ve Türkiye’de Sektörel yayıncılık Üzerine…
 • Sanayi Üretimindeki Artış Sürüyor
 • Çelik Servis Merkezleri
 • 1.Uluslararası Çelik Yatırımları Ve Pazarı Konferansı Düzenlendi
 • Türk çelik sektörü anti-damping soruşturmalarıyla boğuşuyor
 • 10. Kalkınma Planı ve Ana Hatları
 • AB piyasaları, Merkel ve çelik sektörü…
 • Trabzon’da YİSAD Rüzgarı Esti
 • Otomotiv sektörünün yükselişi dikkat çekiyor
 • Türk Demir Çelik Sektöründeki Yükseliş Sürüyor
 • METAL REHBERİ 2012-2013 PİYASADA
 • Demir Çelik ve Demir Dışı Metaller Strateji Belgesi ve Eylem Planı açıklandı
 • Ham çelik üretiminde En Büyükleri geride bıraktık
 • YİSAD Üyeleri’nden Çanakkale Şehitliğine Ziyaret…
 • Türk Çelik Sektörünün Yıldızı Parlamaya  Devam Ediyor
 • Demir Çelik Sektörü, ANKIROS 2012’ye Hazır…
 • Çelik üretimi ve tüketimindeki artış sürüyor
 • Demir Çelik ve Otomotiv sektörleri Türk ekonomisine yön vermeye devam ediyor
 • Demir Çelik Sektörü, İzmir’de Hareketli Günler Yaşadı
 • 1. Uluslararası Demir Çelik Sempozyumu Karabük’te Düzenlendi
 • Demir çelik ihracatı artıyor
 • Piyasalar canlanmaya başladı
 • Demir Çelik Sektörünün Teşvik Hasreti
 • Çelik ihracatçısı yeni pazarlar arıyor
 • Ekim Ayında Dünyanın En Büyük 8. Çelik Üreticisi Olduk
 • Demir çelik sektöründe neler oluyor?
 • POSCO Assan TST’nin temeli atıldı
 • Teşvikten umut yok
 • Cari açığın panzehiri: Sanayi reformu
 • MMK Atakaş’ta son durum…
 • OSB’ler ve Türkiye gerçeği
 • Yatırımlar sürüyor
 • Kuzey Afrika’da neler oluyor?
 • Beşinci yıla merhaba
 • 2010'un Ardından....
 • Reel sektöre destek, istihdama katkı…
 • Tatilin ve Ramazan’ın ardından…
 • Demir çelik firmalarının ilk 500 başarısı…
 • Türkiye’de ekonomi…
 • Teşekkürler Galder…
 • KRİZ DİBE VURDU
 • Türk çelik endüstrisine haksız devlet yardımı yapılıyor mu?
 • Enerji zammı Türk üreticileri zora sokuyor
 • 2009’un ardından…
 • Çelik sektörü hareketli günler yaşıyor
 • Kdz. Ereğli’de neler oluyor?
 • Demir çelik ürünlerinde fiyatlar neden yükseldi?
 • Teşekkürler Oyak…
 • 2008’in ardından…
 • Dünya ham Çelik Üretiminde 9'ncu sıraya yükseldik
 • Çelik ithalat vergileri yükseldi
 • Teşekkürler Oyak …
 • Erdemir Grubu İskenderun’da yassı çelik üretimine başladı
 • İlk 500'de Demir Çelik Firmaları