Kurtarmak Ya da Kaderine Terk etmek… Yerli Çelik Üreticisi Zor Durumda

19 Eylül 2016 Pazartesi 10 : 30
Murat Köse

Murat Köse

Uzunca bir süredir Türk çelik sektöründeki problemlerden ve olası çözümlerden bahsedip duruyorum. Özellikle sektöre yönelik yapısal reformların hayata geçirilmesi gerektiğini, aksi takdirde yerli çelik üretiminin sekteye uğrayacağını hemen hemen her platformda dile getiriyorum. Günü kurtarma adına atılacak adımların yeterli olmayacağından bahsediyorum… Hatta dönem dönem resmi makamların sektörü koruma adına attığı küçük adımları eleştirerek, bu şekilde kalıcı çözüme ulaşılamayacağından söz ediyorum.

Lakin; yetkililere, sektörü koruma adına adım atmayın da demiyorum. Köklü reformlar yapamıyorsunuz onu anladık. Ama Çin’in, Rusya’nın, Romanya’nın çöplüğü haline gelmemize de izin vermeyin. En azından belirli bir süreliğine de olsa sektörü dışa karşı koruma adına çeşitli adımlar atın. Hiç atılmadığını iddia etmiyorum fakat alınan önlemler denizde bir damla su kadar kalıyor. Türk çelik üreticilerine yurt dışında Antidamping soruşturması açan açana… Buna karşın biz sadece izlemekle yetiniyoruz. Özellikle çelik sektörümüzü savunma noktasında üreticilerimiz yalnız bırakılıyor.

Çelik sektörü için en ufak bir teşvik ve destek zaten söz konusu değil fakat en azından ithalata yönelik uygulayacağınız bazı tedbirlerle zararın azaltılmasını sağlayabilirsiniz…

Sorunun Kaynağı Belli: Çin’de Tüketim Azalıyor, Kapasite Fazlalığı Artıyor

Sorunun başlıca kaynağı Çin… Daha evvel de birkaç kez yazmıştım. 2016 yılında Çin’in ortaya çıkan kapasite fazlasının 500 milyon ton olması bekleniyor. Türkiye’nin toplam ham çelik üretiminin 35 milyon ton civarı olduğunu düşündüğünüzde, karşı karşıya olduğumuz tehlikenin boyutları ortaya daha net çıkıyor. Kapasite fazlalığının artmasındaki en büyük etken de tüketimlerinin düşmesi… İç pazar daralınca dışarıya saldırıyorlar. Bizim gibi tedbirsiz yakaladıkları ülkelerin piyasalarını da allak bullak ediyorlar… Acilen Türk Çelik Sektörü bir araya gelmeli ve düzenlenecek bir şura ile sorunlar masaya yatırılmalıdır… Her şey için çok geç olmadan karar vermek zorundayız… Kurtaracak mıyız, kaderine terk mi edeceğiz?

Sağlıcakla kalın…

Bu yazı toplam 33433 defa okunmuştur.
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Yazılar