Demir Çelik Fiyatları 2017 Yılında Yükselecek mi?

11 Ekim 2016 Salı 18 : 15
Murat Köse

Murat Köse

2009 yılına kadar demir çelik sektöründeki fiyat tahminleri birçok kesim tarafından doğru yapılıyordu. Üreticiden tutun da en küçük tüccara kadar herkes 6 ay sonrasının çelik fiyatlarını az çok kestiriyordu. 2008 yılının son çeyreğinde baş gösteren finans krizinden sonra her şey allak bullak oldu. Piyasalar 2010 yılında toparlanma eğilimine girse de, eski dengesini bir türlü yakalayamadı.

Eskiden dolar yükselince demir de yükselirdi, dolar düşünce de yerinde sayar veya bir miktar gerilerdi. Bir ritim söz konusuydu. Günümüzde işin şirazesi kaymış durumda… Dolar yükseliyor, demir çelik fiyatları düşüyor. Bazen dolar bir yükseliyorsa, demir çelik üç yükseliyor. Zamansız fiyat düşüşleri oluyor ara ara… Sonrasında gelen “Ölüm spirali” ile bazı firmalar batıyor, bazılarıysa kapanmanın eşiğinden dönüyor.

Bu tutarsızlıklar hep 2009’dan sonra başladı… Tabi ki bu durumu sadece 7 yıl önce yaşanan finans krizine bağlayamayız. Dünyadaki cevher üreticilerinin “Birilerinin işaretiyle” üretimi arttırıp fiyatları aşağı çekmesi, piyasadaki hurda arzının azalması ve fiyatların cevhere göre yüksek kalması sebebiyle; ark ocaklı tesislerle entegre tesislerin arasındaki rekabet dengelerinin değişmesi de bu belirsizliklerde önemli rol oynuyor.

Eskiden birçokları çıkıp “Fiyatlar 6 ay sonra şöyle olacak, böyle olacak” diyordu. Bugünlerde kimsenin ağzından çelik fiyatları üzerine tahminler duymuyorum. Pabuç pahalı artık… Bir yanıldın, iki yanıldın derken, üçüncüye kimseyi inandıramazsın. Bu sebepten olsa gerek, ana üreticiler ve büyük traderlar dahi fiyat tahmininde bulunmuyorlar.

Sac Fiyatlarında Düşüş Yaşanmayacak

Yaklaşık 2 aydır, dünya genelinde çelik piyasalarına hakim kanaat önderlerinin görüşlerini takip ediyorum. Onların da kafaları karışık… Lakin işin sonunda kendi tahminlerimi de katarak zaman ortalama bir şeyler çıkardım diyebilirim. Bir kere fiyatlarda kesinlikle gerileme olmayacağı aşikar… Dünya ham çelik üretim kapasitesi fazlalığının 2016 sonunda 700 milyon ton olacağı tahmin ediliyor fakat buna rağmen fiyatlar 2017’de gerilemeyecek.

Yassı çelikte fiyatlar çoğu zaman sabit olmakla birlikte yukarı yönlü bir ivme olacak. Aralıklarla küçük yükselişler mutlaka bekliyorum. 

İnşaat Demiri Fiyatları Artacak

Uzun mamul fiyatlarında ise durum biraz daha farklı şekillenecek. Özellikle inşaat demiri fiyatları 2017 yılı ilk çeyreğinin sonundan itibaren yükselecek. En az yüzde 20 olmak kaydıyla inşaat demiri fiyatlarının önemli ölçüde yükseleceği kanaatindeyim. Bu yükseliş; Araf’ta hayatını idame ettiren sektöre de can katacaktır diye düşünüyorum. Tabi bu yükselişin inşaat sektörüne etkisi olacaktır ama hükümetin attığı ve atmaya hazırlandığı bazı adımlarla bu etki minimize edilecektir. Ben erkenden tahminlerimi sizlerle paylaşmak istedim… Umarım yararlı olacaktır. Sağlıcakla kalın…

Bu yazı toplam 37347 defa okunmuştur.
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Yazılar