Nereden Çıktı Bu Adam? Donald Trump

22 Aralık 2016 Perşembe 12 : 17
Murat Köse

Murat Köse

Donald Trump; Alman asıllı Amerikalı bir işadamı… Eski Demokrat Partili aynı zamanda. 2 kez boşanıp 3 kez evlenmiş. 5 çocuk babası, sıra dışı bir adam… Kimilerine göre 2 tahtası eksik, delinin biri… Cumhuriyetçilerin göz bebeği, Amerikan taşralarının umudu… Göçmenlerden hazzetmiyor, Müslüman düşmanı olduğu iddia ediliyor.

Dünya kamuoyu; Trump’ın Amerikan Başkanı olmasına pek ihtimal vermiyordu ama son yıllarda Cumhuriyetçilerle Demokratlar arasındaki Başkanlık görev dağılım istatistiki yine değişmedi ve Cumhuriyetçilerin adayı Donald Trump görevi yeniden devraldı.

Fakat Trump’ın başkanlığı henüz birçokları tarafından kabullenilmedi. Başta Amerika’daki bazı STK’lar, bürokratlar, çeşitli kuruluşlar ve şirketler, hatta ve hatta Pentagon’daki bazı görevliler Trump’ın başkanlık koltuğuna oturmasını istemiyorlar. Fransa Cumhurbaşkanı, Trump’ı zoraki olarak tebrik etti. Merkel; Alman kökenli Trump’a burun kıvırdı. İsrail ise seçim sonucunu Filistin’in sonu, Yahudilerin mutlak zaferi olarak tanımladı.

Türkiye’de Trump’ın inanılmaz bir hayran kitlesi olduğu ortaya çıktı. Sosyal medyada Trump için “Reis” ifadesi kullanılmaya başlandı. Fetö liderinin iade sürecinin hızlanacağı söylentileri yayıldı.

Bu sıra dışı adam, kanunlar gereği Ocak 2017’de Beyaz Saray’daki koltuğuna oturacak. Fakat ne ilginçtir ki hala o koltuğa oturamayacağını iddia edenler var. Bazıları da otursa bile en geç 1 yıl içerisinde istifa edeceği görüşünü savunuyor.

Peki Trump’ın seçimleri kazanması iyi mi oldu? Bence gayet iyi oldu. En azından net bir adam Trump… Ne istediğini ve ne yapacağını açıkça ifade ediyor. Obama veya Hillary gibi karnından konuşmuyor. Gerçi o koltuğa oturunca işler değişiyor ama Trump ne kadar değişecek, bekleyip göreceğiz. Hatırlarsanız Obama da kampanya döneminde sözde Ermeni soykırımını tanıyacağını ifade etmişti ama “Büyük Felaket” olarak tanımlamaktan öteye gidemedi.

Özellikle ABD’nin Ortadoğu politikalarında, Rusya ile ilişkilerde ve İran konusunda Trump etkisinin hissedileceğini düşünüyorum. Türkiye – ABD arasındaki Flu tablonun netleşeceğine inanıyorum.

Trump Reis’in daha göreve gelmeden bize en büyük zararı ise dövizin tırmanması oldu. Dolar rekor üstüne rekor kırmaya başladı… Bunun dışında bize başka zararının dokunmamasını temenni ediyorum. Sağlıcakla kalın…

Bu yazı toplam 11120 defa okunmuştur.
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Yazılar