Demir Çelik Yatırımlarında Devlet Yardımı

26 Haziran 2018 Salı 14 : 21
Sedat Çiftçioğlu

Sedat Çiftçioğlu

22 Haziran 2018 tarihli ve 30456 Sayılı Resmi Gazetede 2018/11930 Sayılı Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar yayımlandı.

Bu karar 15/06/2012 tarihli ve 2012/3305 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe giren “Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Karar”ın bazı maddelerinde değişiklik bazı maddelerinede eklemeler yapmıştır.

Bilindiği üzere 2012/3305 Sayılı Bakanlar Kurulu Kararında amaç; kalkınma planları ve yıllık programlarda öngörülen hedefler doğrultusunda tasarrufların katma değeri yüksek yatırımlara yönlendirilmesi, üretim ve istihdamın arttırılması, uluslararası rekabet gücünün arttırılması, bölgesel ve büyük ölçekli yatırımlar ile stratejik yatırımların özendirilmesi, uluslararası doğrudan yatırımların arttırılması ve bölgesel gelişmişlik farklarının azaltılması idi.

Bizim sektörü ilgilendiren yönüyle anılan kararın ekinde yer alan Ek-5’de demir çelik ürünleri yer almaktadır. Bu listede yer alan demir çelik ürünlerinin üretimine yönelik yatırımlar Ek-4’te teşvik edilmeyecek veya teşviki belirli şartlara bağlı yatırım konuları arasında sayılmıştır.

Buna göre bu üretim konularında sadece aşağıdaki kriterleri birlikte sağlayan işletmeler sadece genel teşvik sisteminden yararlanabiliyor. (KDV İstisnası, Gümrük Vergisi Muafiyeti 6. bölgede bunlara GSTP Desteği ilave) Bunun dışındakilere yardım yok.

Bu şartlar;

1. Ortaklık yapısındaki bir veya birden fazla tüzel kişinin veya kamu kurum ve kuruluşunun hisseleri toplamının %25 veya daha fazla olmaması

2. Başka bir işletmenin sermayesinin %25 veya daha fazlasına sahip olmaması

3. Çalışan sayısı yıllık 250 kişiden az olması

4. Yıllık net satış hasılatı 50 milyon Avro veya mali bilançosu değeri 43 milyon Avro karşılığı Türk Lirasını aşmaması gerekmektedir.

Bu 4 şartı birlikte sağlayanlar dışında büyük ölçekli demir çelik üreticilerine yönelik yeni bir şey yok.

Bu arada 5 Haziran 2018 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 18 seri numaralı KDV Genel Tebliğini hatırlatmakta yarar var. Çünkü bu tebliğ 7104 sayılı Kanun’la KDV Kanunu’na getirilen imalat sanayiinde kullanılmak üzere yapılan yeni makina ve teçhizat teslimlerinde istisna ve iade uygulaması, zayi olan veya istisna kapsamında teslim edilen amortismana tabi iktisadi kıymetlere (ATİK) ilişkin yüklenilen KDV’nin indirim uygulaması, ve Ar-Ge, yenilik ve tasarım faaliyetlerinde kullanılmak üzere yapılan yeni makina ve teçhizat teslimlerinde istisna ve iade uygulaması gibi bazı yenilikler getirmiştir. İstihdama yönelik yardımlar ise her zamanki gibi ilgili mevzuat çerçevesinde devam etmekte.

Peki Neden Yardım Yok?

Çünkü; 25 Temmuz 1996 tarihinde imzalanıp 1 Ağustos 1996 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Türkiye - AKÇT Anlaşması AKÇT Yetkisi Alanına Giren Ürünlerin Ticareti ile ilgili ürünlerinde uygulanan gümrük vergilerini karşılıklı olarak kaldırılmış rekabeti bozucu uygulamalar ile ticareti etkileyen devlet yardımları anlaşmanın düzgün işleyişi ile uyumsuz addedilmiş ve yasaklanmıştır.

Bu kapsama giren ürünler 1996 tarihli anlaşmanın Ek-1’inde yer alan listesinde sayılmıştır.

Taraflar arasında ticarete ilişkin sorunlar da dahil olmak üzere, Anlaşma’nın işleyişinde ortaya çıkacak sorunları, yatırıma ve yeniden yapılanmadaki gelişmeye ilişkin işbirliği imkanlarını değerlendirmek üzere bir Temas Grubu ihdas edilmiştir. Bu temas grubuda bugüne dek 12 defa bir araya gelebilmiş ve 1996’da ki listede yer alan ürünler bugüne dek hep genişletilmiş hiç eksiltilmemiştir.

Sonuç;

2018/11930 sayılı kararın 11. maddesinde Ek-5 Demir Çelik Yatırımları ismen yazılmış olup GTİP numaralarına yer verilmemiştir. Şimdi yapılacak iş bu düzenlemede yazılan yatırımların 8’li GTİP numaraları ile ifade edilen listesini beklemek ve bir eksilme var mı diye bakmaktır.

Sonuç olarak büyük ölçekli demir çelik yatırımlarına devlet yardımı anlaşmanın düzgün işleyişi ile uyumsuz addedildiği ve yasaklandığı için ne yazıkki yok. Yani dahil olmadığımız bir birlik için yatırımcımızı AKÇT engeliyle karşı karşıya getirmiş durumdayız. Kim bilir belki de kaz gelecek yerden tavuk esirgenmez diye düşünülmüştür.

Bu yazı toplam 9632 defa okunmuştur.
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Yazılar