Kendi Hayatınızın Dümenine Geçme Vakti!

14 Kasım 2018 Çarşamba 13 : 44
Alper Reisoğlu

Alper Reisoğlu

İçinde bulunduğumuz kritik günlerde malumunuz olduğu üzere hemen hemen herkesin gündemi, ülkemizin ekonomik koşulları, kur ve enflasyondaki artış , TCMB karşı aksiyonları vs. gibi ekonomik göstergeler ve haberlerden oluştu. Hatta Arjantin, Venezuela, Güney Afrika'daki resesyon ve kötü ekonomik koşullar, Amerika ve Çin arasındaki ticaret savaşları gibi global ekonomik gelişmelere dahi makro düzeyden bakan hızını alamamış mikro ilgililer de oldu aramızda. Hiç olmadığımız kadar ekonomi yorumcusu ve de takipçisi olduk ya da olmak zorunda kaldık dost meclislerinde. Bazen kendi yoğun gündemimizi bırakıp, bu yeni gündemi takip eder olduk, bazen de gündemlerimizin içine ve en öncelikli sırasına koyduk. Aslında farkında olmadan ilgi alanımızda olan bir konuyu fazlasıyla etki alanımıza koymaya çalıştık (yakın takip ettikçe kuru, enflasyonu pozitif yönde değiştirecek veya bundan ilk biz haberdar olacakmışızcasına).

Tabii ki bu gündem değişikliğini takip edip, işlerimize olan yansımaları hakkında tedbirler alarak revize planlar yapmak ve bu planlar doğrultusunda aksiyonlar almak önemli proaktif tepkilerdir. Fakat verilen tepkinin yanı sıra asli işlerimize yani etki alanımızda olan konulara odaklanmanın ve insiyatifimiz altındaki aksiyonları yönetmenin öncelikli işimiz olduğunu da unutmamalıyız. Diğer bir deyişle ilgi alanımızdaki konu ve gündemlerin, etki alanımıza olan yansımaları üzerine revize planlar yapıp, aksiyona geçmemiz bizden beklenen en önemli sorumluluktur.

Konuyu özümsemek için hadi biraz benzetme kullanalım. Her bireyin etki alanını, kendisinin kaptanı olduğu yelkenlisi ; gidilecek limanı ,ulaşılması istenen hedefler ve kötüleşen ekonomik koşulları vs. gibi çevresel faktörleri de bozulan hava koşulları olarak düşünelim. Bir kaptan olarak misyonumuzun, yola çıkarken öngörmediğimiz bu dalgalı ve fırtınalı havanın etkisini minimize edip, bir yandan gemimizi ve mürettebatımızı bu kasvetli havalardan yara almayacak şekilde çıkarmaya çalışırken , diğer taraftan yola çıkış amacımız olan varmak istediğimiz limana ulaşmak olduğunu unutmamamız gerekir. Yelkenlimizin kaptanı olarak çıktığımız yolun amacını ve varmak istenilen noktayı sürekli dümenimizin yanında tutup, katma değer üretme misyonuna sahip değerlerimizden oluşan pusulamız ile bu yoldan ayrılmadan azimle devam etmeliyiz. Yelkenlimizin önüne çıkan her büyük dalgayı aslında bizi hedefimize yaklaştıracak birer galibiyet olarak görürsek, yani sıkıntılı işleri bizi motive edecek ve bize daha iyi olmamızı öğretecek fırsat olarak görürsek, işte o zaman sadece hedeflediğimiz limana varmakla kalmaz, daha tecrübeli ve işinde başarılı kaptanlar oluruz.

İşin püf noktası, etki alanımızda olan alanlarda yani kendi yelkenlimizde, hangi koşullarda olursa olsun bizi diğerlerinden farklı ve de başarılı kılacak katma değerler üretmekten vazgeçmemektir. O zaman en kötü koşullara kendimizi , mürettebatımızı ve yelkenlimizi önceden hazırlamış olur, başkaları ilk dalgada geri döner ya da yelkenlisi parçalanırken, biz yolumuzdan bir an olsun ayrılmadan kararlı bir şekilde hedefimize ulaşabiliriz. İşte bu nedenle katma değer üretmek, yaptığımız iş , görev, bulunduğumuz konum ve zamandan bağımsız olarak hedeflememiz ve ilke edinmemiz gereken en önemli prensiptir.

Unutmamalıyız ki; hangi konumda, mevkide ve de eğitim seviyesinde olursak olalım, katma değer üretmek için her zaman önümüze fırsatlar çıkacaktır. Bizi diğerlerinden ayıracak ve de başarılı kılacak en önemli fark , bu fırsatları ne kadar iyi değerlendirdiğimiz ve günün sonunda bundan ne kadar zevk aldığımızdır.

Bir Alman atasözünde belirtildiği gibi "En büyük vatanseverlik, mesleğini en iyi şekilde yapmaktır."

Hayatınızın her anında katma değer oluşturmanız ve de bundan zevk almanız dileğiyle...

Vakit, kendi hayatınızın dümenine geçme vaktidir. Vakit, dalgalarla boğuşma ve de katma değer üretme vaktidir.

Yelkenler fora...

Bu yazı toplam 3735 defa okunmuştur.
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Yazılar