Çelik Fiyatları ve Döviz Kuru

22 Mart 2019 Cuma 10 : 56
Sedat Çiftçioğlu

Sedat Çiftçioğlu

Verilere bakıldığında çelik fiyatlarının stabil seyredeceğini hatta bir nebze gerileyeceğini düşünüyorum. Nitekim metal emtia endeksine baktığımızda burada bir gerileme görüyoruz. Bununla birlikte talep miktarıda fiyat seviyesinde etkili olacaktır.

Malum talep azalırken üretim artarsa fiyatların düşmesi beklenir. Reel arz talebin ötesinde manipülatif manivelalara dikkat etmek gerekiyor. Dolar kuru 2018 de izahı güç bir şeklide %32,40 oranında yükselmişti (ocak ve aralık ayı ortalamalarına göre) 2009 yılında bile bu oran %19,18”de kalmıştı.

İthalat ihracat oranlarına baktığımızda aslında kurun belli bir seviyede istikrarlı bir şekilde seyretmesinin bizim açımızdan daha yararlı olacağı ortada. Bir ülkenin parasının değeri o ülkenın aşil topuğudur derler. Paranın değer kaybetmesi beraberinde bir çok şeyide etkiler.

İhracat için kurdan değil kaliteli ve katma değerli ürünlerden yararlanmalıyız. Paranın değerinin düşük olması ihracata dayalı büyümenin bir yolu olarak görülse de aşağı yönde bir fiyat spiralinin dünya çapında ekonomik durgunluğa davet çıkarma riski taşıdığını unutmamak gerekiyor.

Dünya genelinde ülkelerin sıkı para politikası yürüttüğünü izliyoruz. Firmalar kur savaşlarından etkilenmemek ya da en az seviyede etkilenmek için parasal pozisyonunu dengede tutmalı ve açığa satış yapmamalı.

Seçimler sonrası dolar kuru beklentisinde farklı görüşler var bazı kesimler düşeceğini söylerken bazıları ise aşırı bir şekilde artacağını düşünüyor. Benim tahminim süreli tepkiler dışında yıl sonu itibariyle dolar kurunun 6-6,5 TL’yi geçmeyeceği yönünde.

Bu yazı toplam 776 defa okunmuştur.
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Yazılar