Türkiye’de Çelik Üretimi, İthalat, İhracat ve Piyasaların Genel Durumu

26 Mart 2019 Salı 12 : 31
Sedat Çiftçioğlu

Sedat Çiftçioğlu

İçinden geçmekte olduğumuz süreçte ülkemiz çelik üretimi, ithalat, ihracat piyasaları nasıl bir yol izler diye sorulursa eğer cevabım dünya piyasalarına paralel bir yol olacaktır.

2019 yılında dünya genelinde çelik üretimi ve ticaretinde yavaşlama sinyalleri var. Dünya Çelik Birliği verilerine göre küresel ham çelik üretimi 2018’de bir önceki yıla kıyasla % 4.6 artarak 1.808,6 milyon tona (Mt) ulaşmıştı. Ocak 2019'da ise geçen yılın Ocak ayına kıyasla % 1.0 artarak 146,7 milyon ton (Mt) oldu. 2018 yılında bu oran %5’ler seviyesindeydi.

Büyüme oranında bir önceki yıla kıyasla 4 puanlık bir gerilemeyi burada görüyoruz. Ne var ki ben bu oranların ülkeler bazında homojen bir dağılıma sahip olacağını düşünmüyorum. Nitekim geçen yılın Ocak ayındaki 3.188 ton olan ülke üretim seviyemiz %19,5 gerilemeyle 2.565 ton olarak gerçekleşmiş görünüyor.

Diğer yandan biliyorsunuz küresel çelik endüstrisindeki aşırı kapasite her yıl global bir forumda ele alınıyor ve çelik talebi ile kapasite arasındaki bu uçurumu azaltabilmenin yolları aranıyor. Kapasite, üretim ve talepteki değişim oranlarının fazla kapasiteyi düşürecek yönde gelişmesi halinde bile bunun uzun zaman alacağını kestirmemiz hiç zor değil.

Dünya genelindeki küresel sistemik risk ve sıkı para politikalarına bağlı olarak yaşanacak talep daralması 2019’a damga vuracak gibi görünüyor. ABD, Avrupa ve Çin tandanslı ticari rekabet ticari sürtüşmelere dönüşmüş durumda bundan ülke olarak bizde etkileniyoruz.

Ticari rekabet normalde ara ve nihai kullanıcıya fiyat düşümü şeklinde yansımalı oysa görüyoruz ki önlem paketleri hem üreticileri hem de tüketicileri olumsuz etkiliyor. Ticaret doğal seyrinde kendi yolunu ve denge fiyatını bulur ancak siyasi otoritelerin bir aksiyon niyetiyle buna müdahil olması beraberinde öngörülemeyen reaksiyonlarıda doğuruyor. Ben çelik üretim iştahını güçlü görüyorum ancak her zaman olduğu gibi yolun yönünü talep belirleyecektir.

Çelik piyasası, ekonomimiz açısından güçlü bir noktada. İhracat oldukça önemli tüm koruyucu önlemlere rağmen ihracat oranlarımızı arttıracak bütün girişimleri dünyanın her noktasında değerlendirmeliyiz.

Bu yazı toplam 1411 defa okunmuştur.
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Yazılar