Demir çelik firmalarının ilk 500 başarısı…

7 Ekim 2010 Perşembe 10 : 2
Mustafa Aslan

Mustafa Aslan

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Türkiye'nin en büyük 500 sanayi kuruluşu araştırma sonuçlarını açıkladı. Buna göre TÜPRAŞ 27 milyar 732 milyon YTL üretimden satış hacmiyle Türkiye'nin yine en büyük sanayi kuruluşu oldu.
İkinci sırada 6 milyar 249 milyon YTL ile EÜAŞ Elektrik Üretim Aş, üçüncü sırada 6 milyar TL üretimden satış rakamıyla Ford Otomotiv yer aldı. Ford Otomotiv’i Ereğli Demir Çelik izledi. Oyak Renault ise 4 milyar 710 milyon TL ile 5. sırada yerini aldı. Geçmiş yıllarda olduğu gibi yine ilk 500 içine birçok demir çelik firması girdi. Demir çelik firmalarının bazılarında yükseliş görülürken, bazı firmalarda gerileme yaşandı. 

İlk 100 içerisine demir çelik sektöründen şu firmalar girdi: Erdemir 4. sırayı alırken, İçdaş 8. Sıra, İsdemir 11. Sıra, Çolakoğlu 12. Sıra, Kroman Çelik 18. Sıra, Sarkuysan 20. Sıra, Kaptan Demir Çelik 26. Sıra, Ege Demir Çelik 28. Sıra, Diler Demir Çelik 29. Sıra, Borçelik 33. Sıra, Er - Bakır 34. Sıra, Nursan Çelik 35. Sıra, Borusan Mannesmann 36. Sıra, Yazıcı Demir Çelik 40. Sıra, Kardemir 41. Sıra, Ekinciler 43. Sıra, Yücel Boru 50. Sıra, Assan Demir 66. Sıra, Özkan Demir Çelik 70. Sıra, Nursan Metalürji 71. Sıra, Tosçelik 81. Sıra, Noksel 83. Sıra, Yeşilyurt Demir Çelik 88. Sıra, Tezcan 89. Sıra, Cer Çelik 90. Sıra ve Çebitaş 91. Sırayı aldı. İlk 500 içerisine yaklaşık 80 demir çelik firması girdi. Bu verilerle demir çelik sektörü bir kez daha ülkenin lokomotif sektörlerinden biri olduğunu ortaya koymuş oldu. Bizler de ilk 500’e giren demir çelik firmalarını kutluyoruz ve başarılarının devamını diliyoruz. 

Demir Çelik sektöründe iyileşme süreci başladı 

Demir çelik sektörü, 2008 yılının son çeyreğinden 2009 yılının 5. ayına kadar düşüş eğilimi içerisindeydi. Fakat son dönemlerde sektör önemli bir çıkış yakaladı. Şu anda hem üretim hem de tüketimde önemli bir iyileşme görülüyor ve fiyatlar da buna bağlı olarak artış sinyalleri veriyor. Fiyat artış beklentilerinin en büyük nedeni ise cevher fiyatlarındaki düşüşlerin beklentilerin uzağında kalmış olmasıdır… Bu nedenle fiyat artışları kaçınılmaz hale geldi. Emtia piyasalarında yükseliş eğiliminin başlaması ise bizim beklentilerimizi doğrular nitelikte…
Piyasalar güven ortamını yakalayacak gibi… 

Son aylarda elde ettiğimiz bilgileri göz önünde bulundurduğumuzda piyasaların güven ortamını yeniden yakalamaya başladığı dikkatlerden kaçmıyor. Bazı uzmanlar her ne kadar kötü gidişatın sürdüğünü iddia etse de, yılın ilk aylarına kıyasla önemli bir çıkış yakalandığını ve sıcak para miktarında artış gözlendiğini düşünüyoruz. Umarız piyasalar beklentilerimiz doğrultusunda çıkışını sürdürür ve ekonomide önemli bir ivme yakalanır. Sevgiyle kalın…

Bu yazı toplam 75494 defa okunmuştur.
Etiketler: ,,
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Yazılar